2000 Volvo V70 XC

Nizzenewmill
Nykvarn

Svensksåld Volvo V70 Cross Country av första generationen! En ovanlig syn på våra vägar idag. Detta exemplar har gått ca. 15.200 mil, vilket är snudd på lågmilat om man ser till liknande objekt som varit till salu. Totalt har bilen endast haft två brukare. Nuvarande ägare har haft bilen som hobbybil och pysslat om den en hel del samt påkostad gott om delar för att bibehålla det trevliga skicket.

  • Lågmilad Volvo V70 Cross Country av första generationen
  • Endast 2 brukare
  • GNK viskos system-fyrhjulsdrift för halkiga vinterdagar

Utrustad med Volvos fantastiska 2.4-liters turbofemma på ca. 190hk/270nm kopplad till 5-växlad manuell låda. 0-100 avverkas på ca. 8,5 sekunder och toppfarten är ca. 220kmh. I dagsläget har bilen en programvara från BSR installerad. Uppskattningsvis runt 220-230hk. Lagom kvickt för en familjekombi med god framkomlighet!

Välutrustad med bland annat helskinn, ACC, dragkrok och motorvärmare. Som kul kuriosa medföljer även en Eriksson mobiltelefon med handsfree som bilen var extrautrustad med vid leverans.

Exteriört är bilen i ett gott bruksskick. Enligt nuvarande ägare finns det en liten buckla längst ner på förardörren samt bula under vänster dimljus på stötfångaren. Bilen beskrivs vara rostfri och några större åtgärder och reparationer av kaross har ej utförts. Repor och stenskott förekommer på bilen, även om den brukats mer sparsamt än andra likadana modeller. Vänster bakdörr och bakskärm har lackerats om vid tidigare tillfälle. De märken och anmärkningar vi hittat under dokumentationen finns fotograferat och hittas under exteriör bland bilderna. Originalfälgarna kommer med ca. 7mm mönsterdjup.

Även interiören är i ett gott bruksskick. Stolarna har klarat sig väl från slitage under bilens snart 24-år på vägarna. Inga tråkiga revor eller hål, däremot mindre slitage i färgen på skinnet. Instrumentpanel och reglare är allt i gott skick. Dörrsidor har klarat sig undan tråkigare repor från in- och urstigningar. Innertak är i bra skick. All elektronik fungerar som tänkt i bilen.

Mekaniskt är bilen i ett gott fungerande skick. Motor och växellåda beskrivs av nuvarande ägare som gott skick utan missljud eller andra anmärkningar. Bromsskivor och belägg beskrivs som nästan nytt. Mekaniskt fungerar bilen alltså som den ska.

Bilen är väl omhändertagen och senaste oljeservicen utfördes i november 2023. Tidigare serviceprotokoll finns att tillgå. Bilen har servats hos Bilia fram till 2022. Nuvarande ägare har under tiden av brukande påkostad den med bland annat renoverad kardan, vinkelväxel, stötdämpare och fjädrar bak, bromsok fram samt skivor runt om. ABS-boxen har även renoverats samt en del småting som ordnats med. Ett helt enkelt välbevarat och omhändertaget exemplar. Senaste besikitning utfördes 2023-10-23.

Ett med tanke på bruksområde, väldigt fint exemplar av första generationens Cross Country-modell. De flesta likadana modeller är nedgångna med höga miltal och gott om rost. Detta ser vi således som en ypperlig chans att köpa hem en youngtimer som med lite omhändertagande snart är en klassisk samlarbil.

Exteriör (56 bilder)

Interiör (40 bilder)

Mekanik (32 bilder)

Dokumentation (39 bilder)

Övrigt (2 bilder)