1996 Volvo 850 R
Svensk klassiker och Volvos kanske bästa moderna samlarbil? 1996-års Volvo 850 R i den snygg T-röd. Bilen har enligt mätaren rullat ca. 275790km men miltal kan inte garanteras. Registret visar på 13 totalta ägare men hur många av dessa som är faktiska brukare kontra företag går ej att utröna. Bilen kommer i ett bra bruksskick med diverse normalt åldersslitage.
- Svensk modern classic, Volvo 850 R
- 5-cylindrig maskin med oslagbart motorljud
- T-röd!
Utrustad med 2.3-liters turbofemma på ca. 240hk/300nm kopplad till 4-växlad automatlåda och framhjulsdrift. 0-100km/h avverkas på ca. 7.5 sekunder och toppfart uppges till 235km/h.
Utrustad med beige halvskinnsinredning och ljusa träinlägg, elstolar med minne, A/C, automatlåda med olika körlägen, elhissar och elspeglar samt farthållare.
Bilen beskrivs vara i ett bra bra bruksskick och rostfri. Det finns diverse bruks- samt ålderslitage på kaross, bland annat torra lister, stenskott, mindre lackskav, flammiga plastdetaljer, slitage på R-fronten samt en liten bubbla i lacken under listen på ena dörren. Helhetsintrycket är dock bra med tanke på miltal och en bil med snart 30 år på nacken! Bilen, dock ej taket, har lackerats om utvändigt för tre år sedan av firma. Glasrutorna är i bra skick. Lyktglas likaså. Fälgarna är i fint skick med endast mindre skrap och däckmönster beskrivs som bra.
Interiören är i ett bra bruksskick men ålderstecken finns, dock mest smuts och mindre skav. En rekond kan nog göra under på insidan. Stolarna har klarat sig från sedvanliga sprickor i skinnet, vilket är ett stort plus. Trädetaljer är i fint skick. Ratten har bruksslitage. Instrumentpanelen har en spricka i plastglaset som sitter framför mätartavlorna. Knappar och reglage i fint skick. Mittenarmstödet fram kunde må bra av ett nytt lager färg då det börja spricka något. Baksätet har klarat sig väl under alla år! Innertak i okej skick. Instegslistor och dörrisidor har slitage och några plastdetaljer har skador. A/C:n kyler dåligt och koden till radion saknas tyvärr.
Motor beskrivs vara i bra skick, även drivlina och växellåda. Ett eftermarknads-system har monterats. Bromsarna är i bra skick och byttes för något år sedan. Det finns ett klonkade ljud i bakvangen.
Serviceboken saknas tyvärr. Senaste besiktning skedde 2024-05-02.
En av 90-talets ballaste svenska bilar som gjorde mycket bra ifrån sig i standardvagnsracing. Den välljudande femman är skottsäker och ett tecken på hur välbyggda R var.