2008 Saab 9-3 Turbo X

Bhhuklhffyknv
Ängelholm

SAAB 9-3 Turbo X visades upp första gången på Frankfurt Motorshow 2007 och plockades fram av SAAB för att fira märkets 30 år av turboladdade motorer. Bilen såldes i en begränsad upplaga om endast 2000 stycken bilar. 175 stycken av dessa såldes i Sverige, och 600 stycken i USA. Bilen kom endast i Jet Black-lack med svart helskinnsinredning.

Denna svensksålda SAAB 9-3 Turbo X kommer med en 2.8-liters överladdad V6 på ca. 280hk/400nm kopplad till 6-växlad automatlåda och fyrhjulsdrift från Haldex. Bilen har gått ca. 126500km och har haft 8 tidigare ägare. 0-100 avverkas på knappa 6 sekunder och topphastigheten uppges vara ca. 250km/h.

Turbo X-modellen kommer med för modellen specifika detaljer, bland annat orange laddtrycksmätarnål inspirerad av klassikern 900 Turbo och detaljer i kolfiberlook. Utöver detta, även:

  • UltraSport-chassi (ca. 15mm lägre än SAAB sportchassi)
  • XWD med eLSD diffbroms
  • 18” fälgar specifika för modellen
  • El-stolar med minne
  • Multifunktionsratt med paddlar och telefoni

Bilen beskrivs av nuvarande ägare vara rostfri i kaross och att lacken har renoverats 2023. Bägge bakre skärmar är utbytta pga. rost och lackade från bakskärm till A-stolpe. Arbetet finns dokumenterat. Det finns ett mindre stenskott på framruta men inget som stör. Detaljer, lister och emblem är i fint skick utan anmärkning. Normalt slitage finns i form av stenskott, små bulor och annat väntat med tanke på ålder, bruksområde och miltal. Belysning och dess funktioner är utan anmärkning.

Interiört är bilen i ett bra brukskick. Stolar har klarat sig väl och material är i fint skick. Det finns mindre färgsläpp på förarens sidostöd, dvs. normalt slitage från in- och urklivningar. Sprickor och skador finns dock ej i materialet. Dörrsidor har sedvanligt slitage från in- och urklivningar. Innertak är i fint skick och sitter där det ska. Ratt och knappar är i fint skick utan slitage. Instrumentpanel och reglage likaså.

Motor och växellåda beskrivs av nuvarande ägare vara i bra skick. Läckage har inte noterats från låda eller motor. Bromsar beskrivs även dem som bra. Momentkoppling för XWD är bytt och packningar, olja och filter i bakaxeln är även det bytt. Det medföljer en ESID3-läsare som kan användas till att låsa upp fler funktioner i bilen.

Titta gärna igenom våra foton för att bilda er en uppfattning om det nuvarande skicket. Har ni frågor kan dessa enklast ställas i kommentarsfältet.

Senaste service utfördes 2023-06-22 vid 119733km med Saab 3D original service. Tidigare serviceprotokoll finns och serviceboken är ifylld efter konstens regler. Senaste besiktning skedde 2023-11-08.

Ett välskött exemplar av endast 175 stycken svensksålda SAAB 9-3 Turbo X. En framtida samlingsmodell som släpptes för att fira SAABs 30 år av överladdade bilar.

Exteriör (66 bilder)

Interiör (53 bilder)

Mekanik (16 bilder)

Dokumentation (15 bilder)