1990 Volvo 740 Turbo 16s

740turbo16v
Basinformation & Bakgrund

Volvo 740 var en populär bilmodell som tillverkades av Volvo mellan 1984 och 1992. Den ingick i Volvos 700-serie, som var känd för sin byggkvalitet, säkerhetstänkande och solida prestanda. 740 var en medelstor sedan som fick ett rykte för sin praktiska, tillförlitlighet och bekväma körning och fanns men en mängd olika motoralternativ.

1989 lanserades en specialversion av 740 Turbo för den Italienska marknaden (såldes i bl.a. Portugal). Den hade B204GT motorn på 2.0L med 16v topp och hela 200hk, helt unikt för denna modell. Bilarna levererades även med mycket utrustning och iom den endast gjordes under ett fåtal år är dessa modeller mycket eftertraktade på marknaden.

Detta renoverade exemplar är ett av de sista som tillverkades och importerades av nuvarande ägare från Portugal. Säljaren var en riktig Volvo-entusiast som hade tagit mycket väl hand om bilen. Dessutom kördes bilen hem hela vägen utan problem!

Utrustning

  • Helläder
  • Elstolar på både förarsida/passagerarsida
  • Eltaklucka
  • Solgardin i bakruta
  • Stora stereon med equalizer
  • Farthållare
  • Klimatanläggning
  • Sätesvärme
  • 16” Turbofälgar

Exteriör:
Tack vare att bilens tidigare ägare vårdat bilen väl är den fortfarande i ett mycket fint och 100% rostfritt skick. Någon gång under senare 2000-talet fick bilen en hellackering och idag inga anmärkningar exteriört förutom ett par mindre märken som är dokumenterade i albumet. Avlästa miltalet är 297530km och garanteras av säljaren. Turbofälgarna är också de i mycket gott skick och det finns inga anmärkningar på varken glas, lister eller emblem.
För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör.
En mycket fin original interiör i svart helläder. Finns ett par mindre märken/slitage på lädret, dörrsidor och delar av instrumentpanelen men ytterst lite sett till bilens ålder och miltal och visar än en gång hur väl bilen tagits hand om. Innertak är helt och fint, golvmattan likaså och mätare samt belysning fungerar som det ska. Notera att den “fransiga” mattan baktill är en tygmatta som ligger ovanpå golvmattan. För mer info om exakt skick se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt.
Den erkända 2.0L turbomotorn heter B204GT. Den såldes i turbomodellerna för bl.a. Italienska och portugisiska marknaden och går mycket fint, växellåda samt resten av drivlinan inkl den diffade bakaxeln funkar toppen utan missljud eller anmärkningar. Däcken är i bra skick med ca 5mm mönsterdjup. Original instruktionsbok samt servicebok finns med. Ett par servicetillfällen är loggade, men men under senare åren så har tidigare ägare servat i egen regi. För mer info om exakt skick se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

En ovanlig modell med mycket utrustning och en av de starkaste motorerna Volvo någonsin levererat, tillsammans med det mycket fina skicket förutspås bilens framtida värdeutveckling vara väldigt positiv och kommer även kunna ge framtida ägare många trevliga mil!

Exteriör (69 bilder)

Interiör (41 bilder)

Mekanik (23 bilder)

Dokumentation (5 bilder)