1991 Toyota Corolla 1300 XLI

Jompa85
Falun

Toyota Corolla är ett namn som alltid har förknippats med kvalitet och tillförlitlighet, och E90-generationen som byggdes mellan 1987 - 1995 är en av de allra bästa. Denna generation är erkänd för att vara en av de mest välbyggda modellerna och det finns ytterst få med en historik, lågt miltal och skick som just denna erbjuder.

Modellen såldes i olika versioner och med olika motorer men en av de mest sålda är helt klart detta exemplar som är en 3-dörrars XLi med den erkända och skottsäkra 1.3L tvärställda 4-cylindriga motorn. En motor som ger tillräckligt med kraft men med stor tillförlitlighet och även en mycket låg bränsleförbrukning.

Detta är en mycket fin, lågmilad och välskött svensksåld bil med endast 2 ägare sedan ny som är i ett fantastiskt fint skick för sin ålder. Den är 100% original i utförandet och har servats och underhållits mycket väl sedan den var ny och slitdelar har bytts vid behov. Bilen är otroligt väldokumenterad och det medföljer en stor pärm full med kvitton , protokoll och annan info. Ett unikt tillfälle för originalfantasten att bli ägare till en tidskapsel från 1991 när Japanska småbilar var populära i Sverige.

Säljaren berättar att det var en släkting som köpte bilen ny på Ronnys Bil (Toyota) i Falun 1991-04-25. Han ägde den fram till 2011-05-23 när säljaren köpte den av honom. Den har mer eller mindre endast körts i trakterna kring Falun sedan den var ny. Den längsta tur som säljaren kört med den var tur - retur Arlanda 2014 i samband med en utlandsresa. Bilen har alltid stått förvarad i garage sedan den var ny och är mycket sparsamt vinterkörd under åren.

Exteriört: Bilen är i ett otroligt fint skick och har tagits mycket väl hand om under åren. Lacken har har en riktigt fin lyster med få anmärkningar. Säljaren hälsar att bilen är rostfri på karossen och lister, kromdetaljer och glasdelar är i bra skick likaså originalhjulen som har viss patina men är utan skador. Det finns även ett par mindre stenskott och mindre bucklor men utöver det presenterar sig bilen mycket väl. Säljaren vill även berätta att vänster strålkastare, kofångare fram samt byte av vänster framskärm gjordes 1992 efter en mindre krock i låg hastighet men är absolut inget som syns idag och inget som berör bilens skick, kvalitet eller funktion. Se gärna bilderna i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiört: Originalinredningen är även den i absolut toppskick och både känns och luktar nytt. Idag sitter det skyddsöverdrag på sätena men som synes i bilderna i albumet är originalklädseln i nyskick. Instrumentpanel, ratt och andra delar är i samma fina skick och enda anmärkningarna är ett par dioder i knapparna som inte fungerar samt sätesvärme på passagerarsidan. Se bilderna i albumet för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt: Bilen går mycket fint i maskin och rent mekaniskt och elektriskt går precis som den ska. Den växlar mjukt, kopplingen känns som ny, motorn drar fint och det finns inga kända läckage under bilen. Noterat är ytterst lite oljefukt kring ventilkåpspackningen i framkant och säljaren hälsar att motorn drar ingen olja. Senaste service på verkstad var september 2023 som inkluderade kamrem, spännrulle och löphjul samt bromsvätska och bromsvätska till koplingen vid mätarställning 81542 km. Sen har säljaren även bytt olja/filter nyligen i egen regi. Det finns som nämnt en stor mängd tidigare service- och besiktningsprotokoll. Noterat att bromsar är i bra skick runtom slitagemässigt men bilen har ej använts särskilt mycket under senaste åren och skulle eventuellt behöva en liten översyn. Däcken har ca 7 mm däckmönster kvar.

Bilen besiktades 2022-08-12 utan anmärkningar och original servicebok och instruktionsböcker medföljer. Avlästa mätarställningen är 81539 km och bilen är även numera veteranbil och därmed skattebefriad. Se bilderna i albumet för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Sammantaget anses Toyota Corolla vara en av de mest tillförlitliga bilmodellerna tack vare sin höga byggkvalitet och modellen förutspås ha en positiv värdeutveckling i framtiden. Fina och lågmilade exemplar som denna kommer sällan ut på marknaden och vi anser att de ger otroligt mycket valuta för pengarna!

Exteriör (61 bilder)

Interiör (54 bilder)

Mekanik (72 bilder)

Dokumentation (24 bilder)