1965 Porsche 912 V8

Henrik75
Uppsala

"Dont judge a book by its cover" är ett uttryck som länge använts och i just detta fall är det mer än passande! Denna Porsche började sitt liv 1965 som en fyrcylindrig Porsche 912, väl beaktad för sin fina balans och välkomnande att framföras på mycket inspirerande vis. 1986 bestämde sig någon mycket gasglad individ att plocka ur den fyrcylindriga boxerfyran och skohorna ner en tidskorrekt Cheva 327cui från 1969 med ca. 400hk samtidigt som flertalet modifikationer på både chassi och kaross utförts. Bilen är än idag både unik, potent och mycket inbjudande med sin race-look! För de som vill läsa mer ingående har välkända Speedhunters skrivit en artikel om bilen. Den går att läsa här. 1986 när bilen var färdigställd skrevs även ett reportage i Bilsport.

  1. Unik 1965 Porsche 912 med 5.3-liters V8
  2. Besiktigad och godkänt i nuvarande utförande!
  3. Gatlegal, potent och mer än redo!

Utrustad med 5.3-liters V8 som fått bland annat värre kammar, portade toppar, Holley-förgasare, elektrisk vattenpump med mera och effekten uppges till ca. 400hk och ordentligt med vridmoment. Denna maskin är koppplad till en 4-växlad manuell låda från Porsche 930 Turbo.

Karossen är i ett gott skick och utan några större anmärkningar eller behov av åtgärder. Bruksslitage finns däremot från åren som gått. Fronten kommer från en 1974-års 911 Turbo samt att en stor splitter monterats. Bakänden är inspirerad av den legendariska 935 RS och passar den övriga designen mycket väl. Lacken är i fint skick med god lyster. Högra bakskärmen har märken i lacken och framför högra bakljuset syns en lagning. Det finns även en liten lagad spricka vid luftintaget på högra bakskärmen. I framkant av sidokjolen, mot högra framhjulet, finns även en liten spricka. På främre huv finns små bubblor i lacken. Splittern har tejpats. Trots mindre anmärkningar nämnda ger kaross och lack ett mycket gott helhetsintryck!

Interiören har behållts så original som möjligt, trots bilens nyfunna potens. Skicket är gott för sin ålder. Stolarna kommer från en 996 GT3 med fyrpunktsbälten från Sabelt. VDO-instrumentering pryder panelen. Ratt, knappar och reglage i gott skick. Dörrsidor likaså. Innertak i bra skick enbart med märke mot bakrutan. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Allt mekaniskt fungerar som det ska. Bromsarna fram är med ventilerade 911-skivor. Ny koppling från Sachs installerades 2021.

Bilen har fått ny olja, filter och tändstift i år. Senaste, och sista, besiktningen skedde 2017-05-15. Bilen är godkänt i nuvarande utförande!

Ett unikum i Porsche-världen. Potent, gatlegal och redo att avnjutas!

Exteriör (91 bilder)

Interiör (34 bilder)

Mekanik (36 bilder)

Dokumentation (5 bilder)