1970 Peugeot 304 Cabriolet
PJS
Charmig och glad liten Peugeot 304 Cabriolet från 1970 med endast fem tidigare ägare. Importerades till Sverige redan 1975 från Frankrike och har funnits här sedan dess. En bil för avslappnade somardagar att njuta i när solen skiner.
Detta exemplar är i gott bruksskick fri från den envisa rost som plågar många av dessa bilar. Färgkombinationen är den klassiska BLANC MEIJE (vit) med svart interiör och suflett.
Pininfarina har stått för designen och med sin avslappnade framtoning är denna lilla tvåsitsiga cabriolet ett riktigt glädjepiller.
Svart inredning
Originalhjul
Nyare stereo (funktion okänd)
Originalhjul
Nyare stereo (funktion okänd)
Exteriör:
Bilen beskrivs som rostfri och karossen är fri från skador. Alla skarvar och karossveck är raka och fina utan indikation på tidigare olyckor. Lacken är original och i mycket gott skick.
Sufletten är hel och fin utan revor eller sprickor.
Däckens mönsterdjup mäter ca 2mm och bilen står fortfarande på sina originalhjul.
Interiör:
Interiören visar förvisso spår av användning men snarare med fin patina. Det finns slitage på stolarna och vissa plastdetaljer uppvisar sprickor. Paneler och instrumentbräda är i gott skick. Se bilder
Mekanik:
Elektriskt och mekaniskt fungerar bilen precis som den ska. Motorn känns frisk och pigg och svarar bra bromsarna är i gott skick. Inga läckage har noterats. Belysning och övriga funktioner fungerar.
Interiör:
Mekanik:
Bilen besiktigades senast 2019 och är numera besiktningsbefriad
Tidigare serviceprotokoll saknas och sista dokumenterade service utfördes 2021 av Turebergs Biltjänst
Här talar bilderna verkligen sitt tydliga språk. Detta är en lättsamt rolig liten bil man mår bra av. Detta exemplar är i mycket gott bruksskick, precis som man vill ha det för att inte tveka att ge sig ut på sommarvägarna i jakt på nästa picnic-ställe, sandstrand eller glasskiosk. Vive la France!