1975 Mercedes-Benz 350 SLC
Tyskimporterad Mercedes-Benz 350 SLC från 1975 med ca. 229000km på mätaren. Bilen inkom till Sverige redan 1990 och har enligt registret haft 10 ägare sedan dess. Det går dock ej att utröna hur många av dessa som är faktiska brukare kontra handlare. Bilen lackerades om på 90-talet till röd från original silver och är idag i ett bruksskick med diverse behov.
- Tyskimporterad Mercedes-Benz 350 SLC från 1975
- Gott helhetsintryck men i behov av lite kärlek!
- Lilla V8an ger ett gott ljud och inger en bra känsla när man glider fram
Utrustad med lilla V8an på 3.5 liter med ca. 195hk/285nm kopplad till trestegsautomat och bakhjulsdrift.
Det generella skicket på karossen beskrivs som bruksskick. Det finns en del slitage från åren, bland annat bucklor på framskärmar, lagade repor och märken i lacken, små lackblåsor under listen på bakrutan och andra platser, lite skav och märken på kofångare. Det har enligt ägaren utförts viss lagning av golvet samt att bilen, som tidigare nämnt, lackades om på 90-talet. Säljaren informerar dock att lacken idag är i dåligt skick. Lyktglas är i gott skick. Krom ser relativt bra ut runtom. Glasrutor i gott skick. Däcken monterade har ca. 5-6mm mönsterdjup kvar.
Även interiören bekrivs vara i bruksskick. Stolarna är fria från skador och i gott skick. Insteg och dörrpaneler likaså. Ratt, knappar och reglage har lättare slitage från åren som gått. Diverse missfärgningar finns i taket och på solskydden, dock är det inga värre skador i materialet. Säljaren informerar om att hastighetsmätaren, bränslemätare samt instrumentbelysning är ur funktion. Fläkten fungerar endast på maxfart.
Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda, drivlina och bromsar likaså.
Olja, filter och tändstift byttes för ca. 500km sedan. Tidigare servicehistorik finns ej och bilen saknar servicebok. Sista besiktningen utfördes 2024.16.05 utan någon anmärkning.
Tidigt 350 SLC som, trots diverse anmärkningar, ger ett gott helhetsintryck. Det finns diverse saker att ta hand om för den händige, och bilen kan passa lika bra till sommarbruksa som rullande projekt!