1968 Chevrolet Corvette C3
USA-importerad Chevrolet Corvette från 1968 med matching numbers. Bilen inkom till Sverige runt 2005 och har enligt registret haft 12 ägare. 5 av dessa ägare går att utröna är faktiska brukare. Bilen har tidigare renoverats och är idag i ett fint skick, redo att åkas med!
- USA-importerad Corvette från 1968 i fint skick
- Importerad redan 2005
- Matching numbers
Utrustad med 5.4-liters V8 på ca. 305hk kopplad till 3-stegsautomat och bakhjulsdrift.
Karossen är i ett fint skick utan bucklor, värre repor eller rost. Lacken är mycket fin med en god lyster. I fronten finns något litet märke i lacken samt ett gäng stenskott. Det finns ytterst små repor på sidokjolens främre sida samt en liten lagning i lacken på ena skärmen. Krom, lister och lyktglas i mycket fint skick. Fälgar och snobbringar i fint skick. Sufflett är hel och fin.
Interiören beskrivs vara i mycket bra skick. Stolarna är fria från skador och med endast lite slitage. Centerkonsol med knappar och reglage har normalt bruksslitage. Dörrpaneler i bra skick. Instrumentpanel utan typiska torrsprickor eller annat tråkigt.
Motor beskrivs vara i perfekt skick och har tidigare renoverats. Växellåda och drivlina utan missljud eller anmärkningar. Mekaniskt fungerar allting som det ska.
Nuvarande ägare har ej servat bilen i sin ägo, men har å andra sidan inte kört många mil sedan inköp 2021.
Chevrolet Corvette från 1968 söker nytt hem då nuvarande ägare ej har tid att åka med bilen och helst ser att någon annan brukar den. Bilen är i ett fint skick, redo att få komma ut och åkas med!