1977 Datsun 280Z Griffith Z Roadster

Bjo65

Mycket ovanlig Datsun 280Z som byggts om av coachfirman Griffith Custom Coach i Fort Lauderdale, USA. Dessa bilar byggdes endast för den amerikanska marknaden på beställning. Bilarna som byggdes om till cabriolet genomgick noggran förstärkning för att inte gå samma öde till mötes som många dåligt hemmasnickrade cabbar gör efter kort tid i bruk. Hur många Z Griffith Roadsters som faktiskt har byggts är svårt att säga, men efter lite efterforskning rör det sig om ett 20-tal. Hur många som återstår idag är svårt att säga. Per dags dato är det en mycket ovanlig bil och det är sällan dem är till salu. Senaste exemplaret i Europa var bil nummer 12 med en prislapp om ca. 79000 euro.

Detta exemplar har importerats till Danmark 1990 och nuvarande ägare tog in den till Sverige 2003. 2021 blev bilen inregistrerad och besiktigad.

  1. Mycket ovanlig cabriolet, Nissan 280Z Griffith Z Roadster från 1977
  2. Importerad 2003 till Sverige
  3. Endast en ägare på svensk mark

Utrustad med 2.8-liters rak sexa på ca. 170hk/220nm kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. Det finns inga prestandasiffror på dessa ovanliga cabbar, men med taket nerfällt är ljudet från den raka sexan mycket behagligt som resesällskap!

Nuvarande ägare beskriver skicket på karossen som generellt bra. Det finns rost på, bland annat, vänster bakskärm samt vid gångjärnen till huven. Lacken på bilen är originallacken och med sina 40 år i livet är skicket därefter. Det finns lacksläpp, slitage och märken runt om. Glasrutor beskrivs vara i bra skick, likaså lyktglas. Typkorrekta fälgarna av märket Enkei är utan skador men med ålderslitage och däckmönster beskrivs vara bra.

Titta gärna noggrant igenom bilderna för att skapa er en uppfattning om skicket på bilen. Frågor kan ställas i frågefältet och besvaras av ägaren.

Interiören är generellt bra i sitt skick. Stolarna är nyligen omklädda i nytt material. Ratt, knappar och reglage i bra bruksskick. Dörrsidor utan skador dock med åldersslitage.

Motor, drivlina och växellåda beskrivs vara i bra skick. Bromsar likaså. Mekaniskt fungerar allting som tänkt.

Bilen har fått ny olja, i övrigt ingen information om historik. Senaste besiktning skedde 2021.

Mycket ovanligt japanare som det endast byggts ett fåtal utav. Sällan till salu och en chans att kamma hem ett mycket intressant objekt som är perfekt som rullande projekt!

Exteriör (80 bilder)

Interiör (24 bilder)

Mekanik (28 bilder)