1968 Triumph Spitfire

JI39
Örebro

Svensksåld brittisk klassiker, Triumph Spitfire från 1968. Bilen har fått ny Lindblomgröns metallic-lack och ger ett mycket bra helhetsintryck! Enligt registret ska bilen haft 12 ägare, men hur många av dessa som är faktiskta brukare kontra företag går ej att utröna. Nuvarande ägare har haft bilen sedan 2021 och den har idag, enligt mätaren, rullat 71800km. Nuvarande ägare känner till ägarhistoriken väl och enligt information från tidigare bekanta ägare har mätaren till största sannolikhet ej snurrat runt.

  1. Svensksåld brittisk klassiker, Triumph Spitfire
  2. Nylackerad i Lindbromsgrön metallic
  3. 71000km på mätaren!

Bilen är utrustad med en 1.3-liters fyra på ca. 75hk/120nm kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift. Med sina knappa 850kg och låga körställning är Spitfire en mycket inbjudande liten sommarbil!

Det generella skicket på karossen beskrivs som mycket fint. Som tidigare nämnt har bilen fått ny lack och då passade man självklart även på att lacka hardtopen. Det finns inga värre bucklor, stenskott dörruppslag eller repor i lacken. Bilen är även rostfri. Vindruta och sidorutor har normalt slitage från åren som gått. Krom, lister och lyktglas beskrivs vara i mycket bra skick. Fälgarna är fria från skador och mönsterdjup beskrivs vara OK, dock ej uppmätt.

Interiören är i ett fint skick men material är något åldrat. Suffletten beskrivs vara i bra skick och innertaket likaså. Stolarna där, trots sin ålder, fria från skador. Instrumentpanel och mätartavlor i fint skick. Material på dörrsidor likaså. Innermattor i fint skick. Ratt och reglage har åldersslitage men är i fullt fungerande skick. All elektronik i kupén fungerar som tänkt.

Motor beskrivs vara i bra skick. Däremot är den lite svårstartad ibland, vilket troligvis är en fråga om inställning. Växellåda, drivlina och bromsar beskrivs vara i bra skick och mekaniskt fungerar allting som det ska.

Titta gärna igenom alla foton på bilen för att bilda er en uppfattning om skicket. Frågor kan ställas i frågefältet och dessa besvaras av ägaren själv.

Bilen fick en smörjning och allmän service senast 2021. Våren 2024 har förgasaren justerats av Öhbom Bilservice. Tyvärr, vilket inte är ovanligt på dessa bilar, saknas tidigare servicehistorik. Senaste besiktning skedde 2019-05-16.

En alldeles utmärkt brittisk klassiker som bjuder på underhållande körning och ett billigt ägarskap. En perfekt sommarbil för dig som vill njuta av våra svenska landsvägar!

Exteriör (79 bilder)

Interiör (38 bilder)

Mekanik (26 bilder)

Övrigt (4 bilder)