1965 Superformance Cobra

pk427
Skanör

Äkta Superformance Cobra mk III inreggad som 1965:a, byggd under licens från inga mindre än Carroll Shelby Licensing Inc. Äkthetscertifikat från Superformance finns. Bilen importerades 2014 från USA och nuvarande ägare är den enda på svenska mark. Bestyckad med en 351:a Windsor strokad till 426cui av Southern Automotive. Bilen är i ett toppskick, redo att fortsätta vrida på nackar!

  1. Äkta Superformance Cobra från 1965
  2. 7-liters V8 och 5-växlad manuell låda
  3. En amerikansk ikon i bilkretsar!

Utrustad med 351W som strokats till 426cui, dvs 7.0 liter på ca. 500hk+. I fotoalbumet "dokumentation" kan du se kvittot från motorbygget. Växellådan är en 5-växlad 4617 Tremec 600.

Skicket på karossen beskrivs som toppskick. Kaross är självklart fri från rost, bucklor och andra tråkigheter. Den svarta lacken har fint djup i sig och ger ett fantastiskt intryck. Krom och detaljer i fint skick. Lyktglas och annat likaså. Glasrutorna har normalt slitage. Löstagbar sufflett med sidofönster medföljer och är i toppskick. Det medföljer även ett tonneau-cover i lika fint skick. Fälgar i fint skick utan skador med helt nymonterade Cooper Cobra Radial G/T-däck.

Interiören är i toppskick även den. Stolarna är fria från slitage och skador. Bälten från R.J.S Racing Equipment är installerade. Dörrsidor i fint skick. Instrumentpanel, ratt, knappar och reglage likaså. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Under motorhuven är det rent och snyggt som sig bör och motor beskrivs även den vara i toppskick. Växellåda och drivlina likaså. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Senaste service utfördes i juli 2023 av Henkes i Skanör. Bilen har fått årliga service utförda bestående av oljebyte, filter och tändstift. Se album "dokumentation" för mer ingående information. Registreringsbesiktning utfördes 2014 när bilen importerades. Senaste besiktningen utfördes 2016 och är numera besiktningsbefriad för all framtid.

En absolut ikon inom bilvärlden. En äkta licensbyggd AC Cobra, redo att vrida på nackar som den enhörning den är!

Exteriör (55 bilder)

Interiör (23 bilder)

Mekanik (13 bilder)

Dokumentation (4 bilder)

Övrigt (37 bilder)