2005 Ford Mustang GT Cabriolet
USA-importerad Ford Mustang GT Cabriolet från 2005 som gått i Nashville innan importen till Sverige 2012. Nuvarande ägare är den andre efter individen som importerade bilen. Bilen har enligt mätaren rullat 54666 miles, omräknat till 87976km. Mätarställning kan av nuvarande ägare ej garanteras.
- US-importerad Mustang GT Cabriolet
- 2 ägare i Sverige
- Automatlåda och V8
Utrustad med 5-liters V8 på ca. 300hk/430nm kopplad till 5-växlad automatlåda med overdrive och bakhjulsdrift. 0-100km/h avverkas på ca. 5.5 sekunder och toppfarten ca. 230km/h.
Utrustad med bland annat farthållare, Shaker 500-stereo, A/C, automatlåda, skinninredning med elmanövrerad stol, med mera.
Bilen kommer i ett bra bruksskick med diverse spår av bruk och ålder, bland annat diverse repor och märken på bakre- och främre kofångare, lacksläpp samt sprickor i lacken på fronten, skavd lack på kant av förardörr, bruksslitage på kjolar vid bakdäcken, repa på rutan med mera. Suffletten är flammig i sin färg och har diverse märken och mindre revor. Innertaket är i fint skick. 2023 fick bilen en rekond utförd. Fälgar i fint skick med endast mindre märken i sig. Däcken beskrivs av ägare som helt OK. Bilen har fått en underredsbehandling.
Interiör i ett bra bruksskick. Stolarna har normalt åldersslitage men är fria från skador och revor. Instrumentpanel i fint skick. Knappar och reglage i fint skick. Ratt har bruksslitage. Baksätet är i fint skick. Svart skinndetalj på förardörrens insida har lossnat runtom. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.
Meaniskt beskrivs allt fungera som det ska. Nytt batteri har installerats.
Titta gärna igenom alla bilder på fordonet för att bilda er en uppfattning om skicket. Frågor kan ställas i frågefältet och besvaras av ägaren själv.
Senaste service utfördes 2023 då bilen fick översyn samt oljebyte. Det finns diverse originaldokumenation från när bilen köptes ny i Nashville. Senaste besiktning skedde 2022-10-24.
Amerikansk folkbil i cabriolet-format med V8 och automatlåda, precis som sig bör!