1999 Porsche 911 Carrera Cabriolet

Kalle4122
Ängelholm

Svensksåld Porsche 996 Carrera Cabriolet, manuell växellåda. Endast 78 000 km på mätaren, vilket gör den ovanligt lågmilad för sin ålder. Bilen är i exceptionellt fint skick, väl omhändertagen och erbjuder en fantastisk körupplevelse med sin tidlösa design och kraftfulla prestanda.

Denna Porsche 996 är ett utmärkt val för entusiasten som söker en stilren cabriolet med körglädje och originalkänsla. Välbevarad både invändigt och utvändigt med minimalistiska och sportiga detaljer som kännetecknar Porsche-klassiker.

En unik chans att äga en ikonisk sportbil i detta skick – klar för nya äventyr på vägarna.

Karossens skick bedöms av säljaren som mycket bra. Det finns inga större repor eller bucklor, och enligt säljaren är karossen fri från rost. Lacken är i mycket gott skick med tanke på att bilen är från 1999. Främre stötfångaren har tidigare omlackerats. Glasrutorna är fria från repor och i fint skick. Kromdetaljer, lister och lyktglas är också i fint skick. Fälgarna är oskadda och däcken är i bra skick.

Interiören är välbevarad och i mycket fint skick. Stolarna är oskadade, och instrumentpanelen är i fint skick utan några skador. Motorn beskrivs vara i toppskick, och även växellåda och drivlina är i utmärkt skick. Bromsarna fungerar bra utan anmärkningar.

Senaste servicen utfördes våren 2024 hos Myggan i Tomelilla, där bilen har servats de senaste åren. Servicebok finns och bilen besiktigades utan anmärkning den 23 juli 2024.

En mycket fin och lågmilad Porsche 996 Carrera Cabriolet med manuell växellåda! Perfekt för dig som söker en välvårdad sportbil med klassisk känsla och modern prestanda. Denna Porsche 996 erbjuder en dynamisk körupplevelse med en följsam manuell växellåda som verkligen låter föraren ta kontroll. Med sin stilrena design och ikoniska linjer är den lika vacker att se på som den är att köra. Ett måste för den riktiga bilentusiasten som uppskattar kvalitet och körglädje!

Exteriör (61 bilder)

Interiör (46 bilder)

Mekanik (20 bilder)

Dokumentation (5 bilder)

Övrigt (6 bilder)