1998 1998 MERCEDES BENZ SLK 230
1998 Mercedes-Benz SLK 230, importerad från Tyskland till Sverige år 2000 med endast 90 000 km på mätaren. Bilen har haft fem brukare i Sverige sedan importen och såldes 2018 av välkända handlaren Auto Classica i Ystad.
Bilen har en kompressormatad fyrcylindrig motor på 2,3 liter och 193 hk och drivs via en 5 stegad automatlåda och bakhjulsdrift.
Karossen på denna 1998 Mercedes-Benz SLK 230 är i mycket fint skick och helt rostfri. Det finns inga bucklor, men ett mindre skav på främre stötfångaren och en ytlig repa på bakluckan. Det finns några mindre stenskott på motorhuven som har blivit ifyllda. Bilens glas är i bra skick, med ett stenskott som har lagats. Nya Bosch torkarblad har installerats 2024, och däcken är i godkänt skick med framdäcken utbytta 2021. Interiören är välbevarad, med endast mindre spår av användning på lädret vid sidostödet på förarstolen. Läderbehandling har genomförts årligen. Limmet på ena sidopanelen på insidan av förardörren har släppt något i kanterna men lagats med dubbelhäftande tejp. Det finns också två mindre sprickor i panelen runt ventilationsgallren. Innertaket, som började hänga, byttes av Colorglo 2022 och ser nu helt original ut. Förbättringar inkluderar en modern Bluetooth-stereo med trådlös handsfree från Pioneer, installerad 2021. Motorn, växellådan och drivlinan är enligt säljaren i mycket bra skick, med växellådsservice utförd 2021 av MB-specialist.
Storservice vid 90 000 km genomfördes av Sisjöns Bilverkstad i juni 2024, inklusive byte av tändstift. Bilen har en komplett servicehistorik med stämplar från följande datum och kilometerställningar: 2000: 15 970 km (Tyskland) 2001: 29 541 km (Sverige) 2011: 47 840 km 2019: 67 767 km 2021: 75 257 km (stor service inklusive växellådsservice) 2022: 80 916 km (oljeservice) 2024: 89 034 km (stor service med tändstift) Bilen har genomgått besiktning utan anmärkningar i juni 2024. Besiktningsprotokoll finns tillgängliga från 2018 och framåt, alla UA, samt digitala dokument från 2013 som också verifierar bilens körsträcka.
Sommarkörd och mycket välvårdad Mercedes-Benz SLK 230, redo för nästa ägare! Denna bil har blivit noggrant omhändertagen och erbjuder en utmärkt körupplevelse med sin eleganta design och pålitliga prestanda. Med en dokumenterad servicehistorik och ett skick som verkligen speglar dess ålder, är den i toppskick och förberedd för många fler år av körglädje.
Oavsett om du söker en klassisk roadster för säsongsbruk eller en stilren bil att njuta av året runt, är denna SLK ett utmärkt val. Missa inte chansen att äga denna välbevarade pärla!