1968 Pontiac LeMans

LeMans
Tullinge

Pontiac LeMans användes som modellnamn på Pontiacs mindre och mellanstora modeller mellan 1961 och 1993. Modellen på 90-talet var dock endast en Daewoo/Opel under annat namn. Tredje generationens LeMans byggdes mellan 1968 och 1972 och introducerade även 4-dörrarskombin till modellprogrammet. Bilen kom med fyra motoralternativ, från rak sexa på 4.1 liter till 7.5-liters V8.

Bilen säljes ur ett dödsbo och nedan spec följde med bilen vid inköp av numera bortgången ägare. Tyvärr har ej dörrnycklar hittats till bilen, men nycklar till tändningslås och baklucka finns.

Denna Pontiac LeMans inkom till Sverige redan 1988 och har under 35-års tid haft 21 ägare. Bilen kommer med Pontiacs uppdaterade raka sexa på ca. 180hk kopplad till en 3-stegsautomat. Idag är dock bilen bestyckad med en preppad 428cui, enligt tidigare byggspec från Rock n Roll Engineering.

  • Smidda H-stålstakar från Eagle
  • Probe smidda kolvar 030
  • Compcams rullvippor
  • Cromolly stötstänger
  • Edelbrock toppar och insug
  • Holley 1000 CFM
  • Hooker Super comp headers

Uppskattad effekt ca. 600hk enligt spec från 2022. I övrigt Meziere elvattenpump och elfläktar, 10 tums converter TCI, kardan från Vargön mekaniska på 12-bultad axel. Sitter även Detroit locker monterad i bakklump från Moser.

I övrigt har fokus legat på viktminskning genom bla. ersatta dörrsidor och i karossväg bortplockade innerskärma och värmepaket. Torkare finns kvar. Även glasfiberhuv och plastruta bak för viktminskning. Sportstolar. Fuelcell i bagaget.

I säkerhetsväg finns bland annat halvbur och skivbromsar runt om med servo. Baksäte är kvar trots halvbur.

Genomgående bra raceskick.

Senaste besiktning utfördes 2018 och bilen är nu besiktningsbefriad. Bilen har stått undanstoppad de senaste 6 månaderna enligt uppgift.

En riktigt vass 68' LeMans byggd för att hålla trots högt effektuttag.

Exteriör (55 bilder)

Interiör (52 bilder)

Mekanik (54 bilder)