1982 Chevrolet K10 Blazer

Elsa52
Trosa kommun

1982 Chevrolet K10 Blazer

Denna svensksålda klassiker har genomgått en noggrann totalrenovering under pandemin 2020 och är nu i ett enastående skick. Varje detalj har omsorgsfullt åtgärdats för att inte bara säkerställa att den ser fantastisk ut, utan även att den presterar som den ska. Kvaliteten på renoveringen är av högsta klass och har återfört denna ikoniska offroader till dess forna glans. En sann hyllning till amerikansk ingenjörskonst, där K10 Blazer med sin robusta men tidlösa design verkligen sticker ut – perfekt för både samlare och bilentusiaster.

Bakaxel, turbo och växellåda hämtade från en kraftfull Hummer.

Karossen beskrivs som i mycket bra skick utan rost, bucklor eller allvarliga repor. En totalrenovering gjordes 2020, och bilen har nyligen blivit omlackerad. Se bilderna för en bättre uppfattning av renoveringen. Det finns ett enstaka stenskott på vindrutan som enkelt kan åtgärdas. Fälgarna är oskadda, och däcken är nya Goodrich All Terrain T/A K02.

Interiören är också i mycket fint skick, utan skador på stolarna. Instrumentpanelen är något sliten men fortfarande i okej skick, medan innertaket är i utmärkt skick. Observera att AC-systemet har tagits bort.

Motorn beskrivs som i toppskick – den startar direkt och går jämnt och fint. Växellådan och drivlinan är i mycket bra skick, och bromsarna fungerar effektivt.

Senaste service:

  1. Drivlinan har nyligen genomgått en noggrann kontroll.
  2. Servicebok och besiktningsprotokoll finns tillgängliga.
  3. Original instruktionsbok ingår.

Besiktning:

  1. Besiktigad i juni 2024 med protokoll utan anmärkning.

Reparationer och uppgraderingar:

  1. Nyrenoverad växellåda.
  2. Helt ny original GM-turbo installerad.
  3. Ny insprutningspump.
  4. Fram- och bakdifferentialer är renoverade, med nya hjullager installerade.
  5. Ny servopump.

Fantastisk Chevrolet K10 Blazer – Totalrenoverad och i Imponerande Färgkombination!

Nu har du chansen att äga en verklig pärla: en Chevrolet K10 Blazer som har genomgått en noggrann och omfattande totalrenovering. Denna klassiska bil är både snygg och funktionell, och den har knappt körts sedan renoveringen.

Färgschema och Stil: Blazern har en tuff och iögonfallande färgkombination som verkligen får den att sticka ut på vägen. Den moderna färgsättningen kombinerar både stil och elegans, vilket ger bilen ett unikt och tidlöst utseende.

Renoveringen har gjorts med största omsorg och noggrannhet, med fokus på att bevara bilens ursprungliga charm samtidigt som den har uppdaterats med moderna detaljer. Alla delar har inspekterats, och eventuella slitage har åtgärdats. Den är nu i ett utmärkt skick både tekniskt och estetiskt. Ta en titt på bilderna för att verkligen uppskatta det arbete som har lagts ner på renoveringen. De visar detaljerna och kvaliteten på det utförda arbetet, från den eleganta exteriören till den välrenoverade interiören.

Denna Chevrolet K10 Blazer är en dröm för både samlare och bilälskare.

Exteriör (69 bilder)

Interiör (35 bilder)

Mekanik (41 bilder)

Dokumentation (6 bilder)

Övrigt (10 bilder)