1987 Peugeot 205 CTI 1.6

Rabalder
Mariestad

Svensksåld fransman från 1987, Peugeot 205 CTI i fint bruksskick för sin ålder. Från 1999 är bilen sparsamt använd och har alltid varit garagerad. Genom åren har bilen enligt uppgift haft 13 ägare, men det går ej att utröna hur många av dessa som är brukare kontra handlare. Tidigare släkting hade bilen från 99 fram till 2022 när nuvarande ägare tog över den. Med bilen följer original Peugeot-kepsar samt att handvävda mattor finns i främre delen av kupén. Det finns besiktningshistorik bak till 1999 då bilens mätarställning stod på 101930km. Bilen har således endast gått 26180km på 25 år. Alla servicestämplar finns fram till 1999.

  1. Svensksåld Peugeot 205 CTI från 1987 med låga 128110km på mätaren!
  2. Fint bruksskick och god servicehistorik

Utrustad med en 1.6-liters fyra på ca. 105hk, kopplad till 5-växlad manuell låda och framhjulsdrift.

Det generella skicket på karossen beskrivs som mycket bra. Kaross är fri från bucklor och värre repor. Det finns några mindre fläckar ytrost men i övrigt är lacken i mycket bra skick. Normalt bruksslitage finns, bland annat färgsläpp i botten av hjulhus, diverse lagade stenskott i fronten med mera. Bättring av lack har gjorts på skärmdel samt baklucka. Framrutan är ny. Lister och lyktglas i bra skick. Sufflett i fint skick. Speedline-fälgarna är i fint skick och sommardäck är monterade. Dubbdäck medföljer.

Interiör i generellt bra skick för sin ålder. Stolarna har slitage från åren som gått, bland annat trasig söm. Ägare informerar även att det är något glapp i framstol. Instrumentpanel i fint skick. Reglage likaså. Ratt och växelspak med bruksslitage. Dörrsidor i mycket fint skick. Vänster fönsterhus fungerear till och från, vilket pekar på glapp i kontakt. Lås med nyckel fungerar bristfälligt.

Motor beskrivs vara i utmärkt skick. Bromsar likaså. Mekaniskt fungerar bilen felfritt.

Serviceboken är fullstämplad fram till 1999 och ca. 101840km. Senaste service utfördes på verkstad 2023-05-16. Senaste godkända besiktning skedde 2023-05-16.

Charmig taklös fransman som såldes ny i Sverige. Ägd tidigare av släktning till nuvarande ägare och bilen kommer med fin historik och har tagits hand om väl genom åren.

Exteriör (73 bilder)

Interiör (44 bilder)

Mekanik (19 bilder)

Dokumentation (4 bilder)