2012 Mercedes-Benz SLK 350

Professionell säljare
bilnostalgi
Bromma

USA-importerade Mercedes-Benz SLK 350 från 2012 med 193685km på mätaren. Bilen har köpts på auktion och importerats av nuvarande ägare och kommer med clean carfax från USA och har inte varit krockad, dock har höger baksskärm lackats om. Det är snyggt gjort utan nyans mot annan plåt. Bilen är välutrustad och kommer i ett fint skick bruksskick.

  1. USA-importerade Mercedes-Benz SLK 350 från 2012 med 193685km på mätaren
  2. Inköpt på auktion med clean carfax
  3. Välutrustad!

Utrustad med 3.5-liters V6 på ca. 305hk/370nm kopplad till 7-stegad automatlåda med paddlar, kopplat till bakhjulsdrift. 0-100km/h avverkas på ca. 5.6 sekunder och toppfarten är begränsad till 250km/h.

Välutrustat exemplar med bland annat elstolar i helskinn matchat mot trädetaljer, glastak, A/C, Harman Kardon-stereo, sportpaket med bland annat vinge bak från SLK 55, elcab med mera. Ett urval i tillvalslistan finns nedan:

  1. 213 Speed-sensitive power steering / Vario steering
  2. 232 Garage door opener with frequency 284 - 390 MHz
  3. 240 LED-Tagfahrlicht
  4. 242 Right electrically adjustable driver's seat with memory
  5. 245 Trip computer / compass
  6. 249 Automatic dimming inside rearview mirror and outside mirrors
  7. 275 Memory Package (driver's seat, steering column and mirrors)
  8. 284 Electric/hybrid vehicles range extension
  9. 285 Draft stop (fabric version)
  10. 289 Wood/leather steering wheel
  11. 294 Kneebag
  12. 345 rain sensor
  13. 403 Heating in head area
  14. 415 Glass roof with ambient lighting
  15. 428 Steering wheel gearshift buttons/steering wheel gearshift paddles - painted
  16. 486 Sports suspension
  17. 500 Electrically folding exterior mirrors
  18. 527 COMAND APS with Single DVD drive (with navigation), High-Line radio (fungerar ej då det saknas svensk CD-skiva för navigering)
  19. 580 Air-conditioning system
  20. 731 Wood finish, burr walnut trim
  21. 810 Premium sound system
  22. 873 Seat heaters for driver and front passenger
  23. 876 Interior lighting package
  24. 887 Separate boot lid lock
  25. 889 KEYLESS-GO
  26. 91U Film headliner, black
  27. B15 Part installation of temperature-controlled cup holder
  28. P49 Mirror package
  29. P64 Front memory package
  30. U12 Velour floor mats
  31. U22 Lumbar support adjustment
  32. U71 Specific interior package for Night Series
  33. V52 Combination code for QUICKPARK and reversing camera, load-supporting wheel well

Karossen beskrivs vara i ett rostfritt och fint skick, utan värre repor och bucklor. Som tidigare nämnt har höger bakskärm lackats om men det är ingen nyansskillnad i färgen. Lacken är i fint skick med lättare normalslitage, typ stenskott och skav i fronten, mindre märken i lack på bakre kofångaren, knappt synbart skav på höger framskärm samt liten buckla på vänster framskärm. Glasrutor i fint skick. Krom och lister likaså. Frontlyktor i behov av polering. Fälgarna har lättare skav-märken och däck med ca. 5-6mm mönsterdjup kvar.

Interiör beskrivs vara i fint skick. Stolarna har lättare ytslitage men är fria från skador och revor. Dörrpaneler i bra skick med mindre ytskav från in- och urklivningar. Ratt, knappar och reglage i normalt skick för åldern. Navigator är ur funktion då svensk CD-skiva saknas. Innertak i fint skick.

Motor beskrivs gå jättebra. Växellåda och drivlina går som de ska utan missljud eller anmärkningar. Bromsar i bra skick och allt mekaniskt fungerar som det ska.

Senaste service utfördes 2024-06-20. Viss tidigare dokumentation kring service finns att tillgå. Senaste besiktning utfördes 2024-06-12.

Fullsmetad Mercedes-Benz SLK 350 från 2012 i gott bruksskick, redo att avnjutas!

Exteriör (77 bilder)

Interiör (54 bilder)

Mekanik (14 bilder)

Dokumentation (1 bilder)