1992 Mercedes-Benz SL 500
Mercedes Benz SL är för många urtypen av en klassisk entusiastbil. Vacker att se på, möjlighet att fälla taket och med erkänt god byggkvalitet är detta verkligen ett bra val för den som vill åka öppet i sommar. Denna SL 500 har desutom kraften under huven för att matcha utseendet och är med sin V8 för många den mest attrakriva modellen.
Modellbeteckning R129 byggdes från 1989 fram till 2001 och ansågs av Mercedes-Benz själva vara världens säkraste bil, trots avsaknad av tak. Detta med hjälp av bland annat justerbara stötdämpare samt uppfällbar störtbåge om olyckan var framme. Denna lösing som numera är standard var Mercedes först med på R129. Modellen var även först med bälten infästa direkt i stolen. Utöver hög säkerhetsutrustning var även bilens komfort och lyx på topp. Hög utrustningsnivå som standard och fin komfort gjorde bilen till en absolut toppval bland GT-vagnar.
Denna svarta R129 SL500 kommer med 5-liters V8 på 320hk/470nm kopplat till 4-stegs automatlåda. 0-100 tar ca. 6.5 sekund och topphastigheten är spärrad till 250km/h. Bilen såldes ny 1992 i Tyskland och importerades till Sverige 2008. Nuvarande miltal på bilen är ca. 165000 km vilket kan styrkas av nuvarande ägare och besiktningsprotokoll.
Utöver dess goda säkerhetsfunktioner och väl tilltagna utrustning kommer denna SL med tillval som bland annat.
- 19" Lorinser lättmetalfälgar
- Sänkt fjädring för sportigare utseende
- Effektavgassystem för lite mer V8-muller (original finns kvar)
- Eftermarknadsstereo
- Elstolar med värme
- Klimatanläggning m AC
- Uppvärmd bakruta
Bilen beskrivs vara i ett gott skick exteriört. Lacken ser OK ut och normalt slitage förekommer, bland annat märken, repor och mindre skrap i lacken,
Säljaren noterar två mindre bucklor på bilens bakparti. Vindrutan är i gott skick men den integrerade rutan till sufletten uppvisar slitage. Fälgar och däck är i gott skick men samtliga fälgar har mindre skrap.
Interiört är bilen i gott skick, det svarta skinnet ser fortfarande fint ut och har även klarat sig från värre sprickor och skador från t ex. in- och urstigning men visar av naturliga skäl tecken på visst åldersrelaterat slitage. Alla dörrpaneler och instrumentpanel är i gott skick men förarstolen visar viss nötning mot undersidan. All elektronik fungerar som den ska enligt säljaren som noterar en mindre skada på ett högtalargaller på passagerarsidan samt ett mindre hål i vindavissaren bakom sätena. Knappar och reglage är i gott skick.
Vi hänvisar till det utföliga bildmaterialet för en mer detaljerad uppfattning om skicket.
Motor och växellåda beskrivs av nuvarande ägare som mycket bra. Inga läckage har noterats. Mekaniskt och elektriskt meddelar ägaren att allt fungerar som det ska.
Senaste service utfördes i April 2024. Servicebok finns men mellan 116.458 km - 165.672 km servades bilen i privat regi av ägaren. Senaste besiktning utfördes 2023-10-05 utan anmärkning.
En svart SL 500 är den perfekta sommar GT'n med hög komfort, trevlig utrustning och framförallt en fantastisk V8. Numera populär klassiker bland entusiaster.