2001 Mercedes-Benz CLK 230 Kompressor

Bobbo
Sigtuna

Tyskimporterade Mercedes-Benz CLK 230 från 2001 med 138946km på mätaren. Bilen importerades redan 2004 till Sverige och har sedan dess haft fyra brukare. Bilen kommer i snygg Tanzanite blå metallic matchat mot blå softtop och ljus skinninredning med valnötsträ. Utrustningsnivå är Elegance och bilen är i ett välbehållet skick.

  1. Välbevarad Mercedes-Benz CLK 230 från 2001 med 138946km på mätaren
  2. Importerad redan 2004 och med fyra brukare på svensk mark
  3. Fullstämplad servicebok!

Utrustad med 2.3-liters fyrcylindring motor med kompressor och ca. 197hk/280nm kopplad till femstegad automatlåda och bakhjulsdrift.

Utrustad med bland annat ACC, full skinninredning, detaljer i valnötsträ, elhissar, elspeglar, automatlåda, elcab med mera.

Nuvarande ägare beskriver det generella skicket på karossen som mycket bra. Kaross är fri från bucklor, värre repor och dörruppslag. Enligt förra ägaren har skärmkanter bytts ut innan omlackering, dock ej pga. krockskador och arbetet ser proffsigt utfört ut utan nyansskillnad. Karossen beskrivs som rostfri. Lacken är i mycket bra skick med endast normalt slitage som mindre mängd stenskott och ger ett gott helhetsintryck. Kromlister och krom beskrivs vara i bra skick. Strålkastarglas är matta. Grillen har lite färgflagning. Fönsterglas i fint skick med mindre stenskott på framruta. Fälgarna i gott skick med smärre skrap på enstaka fälg. Fälgar är skodda i Michelin Pilot Sport 5 runtom. Dessa monterades i fjol och det är minst 6mm mönsterdjup kvar.

Det generella skicket på interiören beskrivs som bra. Förarstol har sedvanligt slitage vid insteg, dock utan några skador eller revor. Sittdynan har en liten ljus fläck. Dörrsidor i bra bruksskick med endast mindre bruksslitage, dock har träinlägg på högerdörr spruckit och limmats ihop. Instrumentpanel, ratt och knappar i fint skick. Innertak är intakt och sitter där det ska. Instrumentpaneler där klocka och växel indikeras har pixelfel. I övrigt fungerar alla funktioner i kupén som de ska. Modern stereo med Bluetooth är monterade. Originalstereon medföljer självklart.

Motor beskrivs vara utan anmärkning. Växellåda och drivlina fungerar fint utan några missljud. Mekaniskt fungerar allt som de ska.

Service med oljebyte utfördes i början på maj i år vid 138607km. Nya stålwires till cab-mekanismen har monterats. Servicebok är utfylld efter tillverkarens intervaller. De flesta service är utförda på MB-verkstäder och därefter på oberoende verkstäder. Det är vissa längre perioder utan service men detta för att bilen då stått undanställd. Det finns en del fakturor från tidigare servicetillfällen. Senaste besiktning skedde 2023-09-04.

Fin och välbevarad Mercedes-Benz CLK 230 Kompressor från 2001 som nu söker ny ägare då frugan gått vidare till en 350! Mycket trevlig exemplar och en bra sommarcab för den som önskar vind i håret!

Exteriör (48 bilder)

Interiör (51 bilder)

Mekanik (19 bilder)

Dokumentation (11 bilder)