1974 Mercedes Benz 450 SLC
Mercedes-Benz 450 SLC från 1974 i tidstypisk 70-talsstil med grön metallic-lack matchat med tvåfärgad grön plyschinredning. Denna SLC importerades från Tyskland redan 1988. SLC gjordes i knappa 60.000 exemplar, jämfört med cabrioleten SL som såldes i ca. 230.000 exemplar. Bilen har genom åren rullat ca. 203.880km och miltalet kan garanteras. Bilen har haft totalt 20 ägare, dock går det ej att utröna hur många av dessa som är brukare kontra handlare.
- Tidstypisk 1974 Mercedes-Benz 450 SLC i mycket fint skick
- Ovanlig kaross jämfört med SL-versionen
- V8 med gott ljud
Utrustad med 4.5-liters V8 på ca 225hk/370nm kopplad till 3-stegsautomat och bakhjulsdrift.
Det generella skicket på karossen beskrivs av handlaren som mycket fint. Karossen är fri från bucklor, värre repor och dörruppslag. Bilen har renoverats av tidigare ägare från 2014 och framåt. Rostlagning, ny lack, inredning med mera ska ha kostat ca. 300.000kr enligt förra ägaren. Bilen är idag rostfri och lacken är i mycket fint skick. Glasrutor, krom, lister och lyktglas beskrivs vara i fint skick. Bakre kofångaren har dock spricka i kromet. Barock-fälgarna är fina i sitt skick och med bra mönsterdjup. Handlaren informerar om att takluckan ej fungerar som den ska.
Interiören är i ett mycket fint skick och som tidigare nämnt har även den renoverats. Plyschen på stolarna är i mycket fint skick. Dörrsidor likaså. Mattor och instrumentpanel är i fint skick. Innertak likaså. Ratt, reglage och knappar beskrivs vara i mycket fint skick. Handlare informerar även att bälten inte rullar tillbaka som de ska.
Motor och drivlina beskrivs gå fint utan några anmärkningar. Bromsar är även dem utan anmärkning.
Bilen har ingen servicehistorik men ägaren informerar om att den servats i egen regi samt på sitt företag. Senaste godkända besiktning utfördes 2022-04-26.
Tidstypisk samlarklassiker i mycket fint skick, redo att avnjutas!