1988 Jaguar XJ6 Sovereign
Svensksåld brittisk klassiker från 1988, Jaguar XJ6 Sovereign med ca. 152505km på mätaren. Enligt registret har bilen haft 18 ägare, men enligt information från tidigare ägare som köpte bilen 2009 ska det inte vara fler än fyra faktiska brukare. Bilen ger ett gott helhetsintryck och avyttras då nuvarande ägare ej hinner njuta av bilen.
- Svensksåld brittisk klassiker från 1988, Jaguar XJ6 Sovereign
- Enligt uppgift få brukare och endast 152505km på mätaren
Utrustad med 3.6-liters rak sexa på ca. 185hk/300nm kopplad till 4-växlad automatlåda och bakhjulsdrift.
Välutrustad som sig bör med bland annat skinninredning med elstolar, elhissar och speglar, färddator, farthållare, taklucka, modernare stereo med mera.
Det generella skicket på karossen beskrivs av ägaren som riktigt bra helhetsintryck. Kaross är fri från bucklor och värre repor. Det informeras om att det finns mindre rost på sina ställen, bland annat vänster bakskärm, höger bakskärm samt små märken bakom en kofångare. Det finns normalt med stenskott i fronten och en liten bit av stripsen vid vänster framdörr har skav. I övrigt är krom, lister och lyktglas i bra skick. Glasrutor i fint skick. Fälgarna har lite oxidering i ytan. Mönstret på däcken är bra men ägaren informerar om att däcken har några år på nacken.
Interiören beskrivs vara i bra skick. Skinnet på stolarna har klarat sig väl genom åren och har inga skador eller revor. Ratt, knappar och reglage i gott skick med endast lättare slitage på någon knapp. Ädelträdetaljer likaså. Säljaren informerar om att hantaget är slitet på förardörren samt att innertaket hänger något i hörnet på baksätet samt ytterst lite i mitten på taket. Sensor till spolarvätskan varnar för att det är tomt, trots att det är påfyllt.
Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda växlar fint och är utan missljud. Bromsarna beskrivs fungera bra utan anmärkning. Mekaniskt fungerar allting som det ska.
Nuvarande ägare informerar om att olja, filter samt tändstift är bytt. Senaste besiktning utfördes 2024-02-03.
Svensksåld brittisk vardagsvagn för dig som önskar det lilla extra. Mycket bra komfort, all nödvändig utrustning som man behöver samt en tidslös och igenkännbar design!