1991 Range Rover Restomod

Seaside97

Denna absolut fantastiska Range Rover Vogue restomod beställdes av den trefaldige LeMans-vinnare André Lotterer och byggdes efter önskad spec av erkända Timeless Garage i Lissabon, Portugal. Bilen fick en fullständig, så kallad "body off, nuts and bolt restoration" där varenda del kontrolleras och restaureras upp. Denna restaurering utfördes under 2020-2021.

  • Unik 1990 Range Rover Vogue restomod
  • Fullständig renovering av Timeless Garage, Portugal
  1. Knappa 3300km sedan renoveringen

Firman som byggt bilen är känd för sina otroliga kvalitéts- och detaljstyrda restomods av bland annat Porsche, Land Rovers, Rolls Royce med mera. Bilen går att se på deras hemsida här. Utgångsobjektet som Timeless Garage satte tänderna i detta fall är en redan i originalutförande eftertraktad Range Rover Classic 3.9L V8. All restaurering är noggrant dokumenterad. En ägarplakett i metall med André Lotterer samt en tavla med designskiss av bilen medföljer.

Man har utfört en sk ”backdate” för att uppnå en äldre look med lackerad metallfront i mattsvart med lodrätta ventilintag, mattsvart nedre ”protection plate” i metall, svartlackerade stötfångare och fritt tanklock. Ny Blaupunkt retro-stereo med Bluetooth och separat subwoofer.

Redan på 50-talet började tankar och planer för Rover att bygga en mer bruksvänlig personbilsvariant av gedigna terrängfordonet Land Rover. Först 1966 började arbetet med nya fordonet, inspirerat av framgångar som bland annat Jeep och Ford hade med sina terrängkapabla personbilar. 1970 presenteras den första Land Rover och skulle vara det perfekta fordonet för godsherrar, dock såg man snart att intresset för modellen fanns även hos stadsbor. Idag är Range Rover mer vanlig i stan än på landet och det går lätt att förstå önskan om att köra en till vardags. En gedigen lyxbil som klarar av näst intill allt som både den praktiska familjekombin eller den råa offroadern gör. I oktober 2021 introducerades den femte generationens Range Rover och bilen är idag en måttstock för alla lyxiga SUVar.

  • Retro Blaupunkt-stereo med Bluetooth och Focal-högtalare samt subwoofer
  • Uppdaterat chassi med utpassade delar av högsta kvalité
  • Exklusiv Inredning av Connolly-läder och ull
  • Bakdaterade karossdetaljer
  • Taklucka
  • A/C

Bilen kan i princip betraktas som ny, och har sedan restaureringen gått knappa 3300 km. Karossen är avlyft och nedmonterad, behandlad och omlackerad i ”Porsche Sand Beige 1968”. Mindre slitage finns på ytskikt, interiört och exteriört. Mer eller mindre alla småmärken och slitage går att beskåda på våra foton av fordonet.

Nytt chassi är installerat med bland annat Fox-dämpare och Bilsteinfjädrar, ny hjulupphängning och Wolf-fälgar med Cooper All-Terrain-däck.

Totalrenoverad motor och mekanik med bland annat nytt sportavgassystem, ny växellåda, drivlina och differentialer. Nya bromsar, bromsok och bromssystem. Ny elektronik. Helt ny, handsydd inredning med bland annat läderklädd instrumentpanel med pianolackade detaljer och säten samt dörrsidor i mörkbrun Connolly-läder. Tak, mattor och baklucka klädd i ljusbrun ull.

All elektronik samt mekanik fungerar som tänkt.

Bilen är helt unik och saknar motstycke. Den är byggd för att användas som en bruksbil och tål att köras hårt, men passar såklart även bra i en samling. Den har även figurerat i flera artiklar i internationell press och på bilforum runt om i världen.

Bilen står hos Timeless Garage i Lissabon, men frakt kan till självkostnadspris ordnas omgående åt köpare.

Bilen servades i oktober 2023 av Timeless Garage.

Detta är nog en av de mest detaljfokuserade Range Rover Vogue restomod du kan hitta på marknaden just nu. Utöver att arbetet är utfört av erkända experter och enbart byggd med kvalitétsdelar är den även nyservad och uppdaterad med bekväma moderniteter och redo att användas, oavsett om det är som fin samlarbil på sommaren eller för att ta sig fram över all terräng på ägorna!

Exteriör (88 bilder)

Interiör (167 bilder)

Mekanik (78 bilder)

Dokumentation (2 bilder)

Övrigt (16 bilder)