1956 Ford Thunderbird
Svensksåld Ford Thunderbird från 1956 som enligt information inte haft mer än 3-4 ägare genom åren, varav en av de tidigare ägarna ska ha varit advokat och bilentusiast Henning Sjöström. Informationen om detta kommer dock från en tidigare ägare och om det stämmer har ej kontrollerats. Mätarställning står på 32523km, men kan ha rullat runt. Nuvarande ägares son berättar att fadern, som haft modellen som en barndomsdröm, till stor lycka köpte bilen 2007. Den brukades tillsammans med frun på diverse veteranbilsrallyn på fastlandet samt dagsturer på ön. Årets höjdpunkt var, som vi många känner igen, vårkanten då bilen äntligen plockades fram på nytt. Bilen är i ett bra bruksskick och söker nu en ny ägare som kan fortsätta vårda och avnjuta bilen.
- Svensksåld Ford Thunderbird från 1956
- Få ägare genom åren
- V8 på 5.1 liter och ca 220hk
Utrustad med 5.1-liters V8 på ca. 220hk/430nm kopplad till 3-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.
Det generella skicket på karossen beskrivs som gott. Bilen lackades om från turkos till svart av förra ägaren. Lacken är i hyffsat skick med smärre repor och enstaka naggar. Ingen synbar rost. Lackarbetet utfört beskrivs som bra, dock inte superproffsigt. Glasrutor i fint skick med fåtal stenskott. Högerdörrens fönster har tre repor i rutan. Den lilla rutan på högra dörren har lite missfärgning. Krom, lister och lyktglas beskrivs vara i förhållandevis gott skick. På några ställen har krom släppt något samt fått sig någar repor och fläckar. Emblem är hela och fina, lyktglas likaså. Taket på hardtoppen är i mycket fint skick och sitter där det ska. Suffletten är ny sedan något år tillbaka.Fälgar i fint skick med däck med ca. 8-9mm mönsterdjup kvar. En polering skulle kunna få fram lystern i den svarta lacken och bättra ytskiktet.
Interiören beskrivs som bra skick, bortsett från två mindre hål i skinnet vid förarsidan, ett i dörren och ett i sätet. Dörrpaneler i OK skick med lättare ytslitage. Instrumentpanel i gott skick, dock med minimal spricka i plasten till hastighetsmätaren. Ratt, knapp och reglage i fint skick med lite färgskav på småknopparna till temperaturen. Veven till vänstra dörrfönstret är lös. Det går att veva upp och ner, men veven bör fästas.
Motor beskrivs vara i bra skick. Växelåda, drivlina och bromsar likaså. Mekaniskt fungerar allting som det ska.
Tyvärr vet inte sonen till ägaren när service senast utfördes på bilen. Det finns däremot en del kvitton och dokumentation från tidigare. Det tidigaste dokument är besiktningspapper från 1976. Sista besiktningen utfördes 2017 och bilen är nu besiktningsbefriad. Det ska finns besiktningspapper bak till 2006.
En barndomsdröm som gick i uppfyllelse för en far. Denna svensksålda Thunderbird söker nu efter ett nytt hem att få vårdas i och plockas fram och avnjutas när vädret tillåter.