1962 Ford Thunderbird Convertible

Dunderpippi
Kramfors

USA-importerad Ford Thunderbird Convertible 6.4 V8 Cruise-O-Matic från 1962. Bilen anlände till Sverige 2015 och har enligt registret haft 4 ägare sedan dess. Kaross är delvis renoverad och bilen kommer i ett bra bruksskick.

  1. Ford Thunderbird Convertible 6.4 V8 Cruise-O-Matic från 1962
  2. Importerade 2015 med 4 ägare sedan dess
  3. Eftertraktad 60-talare i ett bra bruksskick, redo att avnjutas!

Utrustad med 6.4-liters V8 på ca. 300hk kopplad till 3-stegsautomat och bakhjulsdrift.

Det generella skicket på karossen beskrivs av ägaren som bra. Bilen är fri från rost, bucklor och värre repor. Golv och en del av trösklar har svetsats upp. Från undre list och nedåt har bilen fått ny lack. Lacken är i bra skick men det finns bland annat blåsor på bakluckan, lite lagningar längs dörrskarv samt runt baklykta samt andra små noteringar som kan ses på bilderna. Glasrutor i bra skick förutom en liten spricka ovanför backspegeln. Krom, lister och lyktglas beskrivs vara i hyffsat bra skick med lite porer i ytan. Ekerfälgarna har ytrost men är i övrigt utan skador. Däcken är i bra skick med ca. 6-8mm mönsterdjup.

Interiören är i ett bra bruksskick med tanke på ålder. Stolarna i bra skick med diverse åldersslitage. Dörrpaneler har diverse torrsprickor och slitage. Instegslister med normalt bruksslitage för sin ålder. Instrumentpanelen har torrsprickor. Ratt, knappar och reglage i bra skick. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Motor beskrivs vara i bra skick. Växellåda och drivlina likaså och utan missljud eller problem. Bromsar beskrivs vara renoverade.

Vid senaste servicetillfälle utfördes olje- samt filterbyte. Tidigare serviceprotokoll finns ej att tillgå. Senaste besiktning skedde 2024-05-20.

Eftertraktad 60-talare i ett bra bruksskick, redo att avnjutas!

Exteriör (64 bilder)

Interiör (39 bilder)

Mekanik (28 bilder)