1966 Ford Mustang Cabriolet 4.7 V8

AK71
Enköping

Ford Mustang Cabriolet 4.7 V8 – Importerad från USA 2004

Nu har du chansen att förvärva en riktig amerikansk klassiker! Denna Ford Mustang Cabriolet från 1960-talet är i utmärkt skick och har blivit väl omhändertagen sedan den importerades till Sverige 2004. Bilen har genomgått en omfattande renovering med stor noggrannhet, vilket gör att den både ser ut och känns som ny.

Den kraftfulla 4.7-liters V8-motorn ger en fantastisk körupplevelse med sitt dova motorljud och imponerande prestanda. Dess klassiska design och öppna cabriolet-tak gör den till en perfekt bil för sommarkörningar och cruisingar, där du garanterat kommer att dra blickarna till dig.

Karossen bedöms vara i mycket bra skick, där det mesta på bilen har genomgåtts. Inga bucklor eller större repor finns, och enligt säljaren ska det inte finnas någon rost. Bilen blev renoverad och omlackerad för ett antal år sedan. Kromdetaljer, lister och lyktglas är i mycket fint skick, och fälgarna är skadefria. Däcken har kvar cirka 6 mm mönsterdjup.

Interiören beskrivs som i mycket fint skick, utan skador på stolarna eller instrumentpanelen. Ratt, reglage och knappar är också i fint skick, men det finns ett glapp i torkarreglaget. Motorn är i mycket bra skick och renoverades för cirka sju år sedan. Även växellådan och drivlinan renoverades vid samma tidpunkt, men det finns en mindre läcka från växellådan. Huvudcylindern och bromsrören är bytta för cirka sju år sedan.

Bilen genomgick oljebyte och byte av oljefilter förra året och har endast körts cirka 2000 km sedan renoveringen år 2017. Det senaste besiktningsprotokollet finns tillgängligt.

En mycket fin och relativt nyrenoverad Ford Mustang, som har hållits i fantastiskt skick och inte rullat många kilometer de senaste åren. Bilen har genomgått noggranna förbättringar för att bevara dess ursprungliga charm. Interiören är väl omhändertagen och i princip som ny, medan exteriören glänser med en djup, elegant lack som verkligen framhäver bilens klassiska linjer. Detta är en unik möjlighet att förvärva en ikonisk bil som är redo för både utställningar och nöjeskörning.

Exteriör (62 bilder)

Interiör (55 bilder)

Mekanik (35 bilder)