2011 Ford Crown Victoria Police Interceptor
Amerikansk ikon, Ford Crown Victoria Police Interceptor från 2011. Bilen har haft två ägare i USA, först polisen och sedan en privatperson som köpte bilen 2019. Nuvarande ägare köpte bilen via ett företag i Holland som specialiserar sig på just denna modell. Bilen har idag rullat ca. 279287km och är i ett gott skick, med tanke på miltal och bruksområde. Den har gått i Nevada och är således helt rostfri. Den har fått en rostskyddsbehandling här i Sverige för att klara av vinterväder.
- Amerikansk ikon, Ford Crown Vic' Police Interceptor från 2012
- Två ägare i Staterna samt en i Sverige
- Gott skick med tanke på miltal och bruksområde
Utrustad med 4.6-liters V8 på ca. 250hk kopplad till fyrstegsautomat och bakhjulsdrift.
Utrustad med bland annat elhissar, elspeglar, elstol på förarplats, farthållare samt A/C. Av tidigare polisutrustning kvarstår sökljus, telefon, polisljus i bakrutan samt en specialanpassad låda i bagage för polisens vapen. De gamla antennerna från tiden som polisbil är fortfarande monterade.
Nuvarnade ägare beskriver att karossen är i mycket gott skick. Det finns några små bucklor på bilen från livet som polisbil, dock väldigt få med tanke på hur hett det kan gå till i trafiken. Normalt bruksslitage finns, bland annat lite stenskott och mindre bucklor, skav och fläckar. Helhetsintrycket är dock mycket bra. Bilen har tidigare lackerats om. Undertill är bilen i mycket fint skick och har som tidigare nämnts, rostskyddsbehandlats. Glasrutor i normalt skick. Lyktglasen är helt nya och mycket fina. Fälgarna är i gott skick och däcken är helt nya från i år.
Interiören är i ett generellt bra skick förutom förarstolen som är sliten. Materialet är skadat och tejpats. I övrigt normalt slitage på instegs och dörrsidor. Ratten är sliten, men knappar och reglage i OK skick. Fläckar finns och en rekond kan säkerligen få interiören bli till ett finare skick. Det finns diverse hål i panelen från tidigare monterad utrustning. Centrallås fungerar ej.
Nuvarande ägare beskriver att motorn känns mycket bra trots att bilen gått som polisbil. Kamkedjan har bytts ut på Europeiskt verkstad som specialiserar sig på Crown Vic's. Växellåda och drivlina är utan missljud eller krångel. Bromsar beskrivs vara i normalt skick och utan anmärkningar vid besiktning. Mekaniskt fungerar allting som tänkt.
Nuvarande ägare har ingen historik från USA, men som tidigare nämnt är kamkedja bytt 2022. Sedan dess har bilen i princip inte använts. Besiktning skedde 2024-04-19 utan anmärkning.
En amerikansk ikon som kan summeras vara i förvånansvärt bra skick med tanke på miltal och bruksområde. Tydligt att konstaplar tar hand om sina bilar de brukar i tjänsten.