1986 Ferrari 328 GTS

AAkeLL
Leksand

Ferrari 328 GTS ritades av designstudion Pininfarina och tillverkades mellan åren 1985 och 1989. Bilen presenterades första gången 1985 på Frankfurt-salongen. Modellen anses av entusiaster, vara en av de mest pålitliga och användbara Ferraris som finns. Karossen är till stor del handbyggd av världskända Carozzeria Scaglietti. Åsikten påverkas framför allt av då stor del av service och arbete kan utföras utan att motorn behöver sänkas ned. Bilens namn 328 kommer från sammansättning av bilens motorvolym, 3.2 liter samt antalet cylindrar, 8. GTS-modellen, till skillnad från GTB, kommer i Targa-utförande. Totalt byggdes 6068 stycken GTS'er.

Denna Azzuro-blå 328 GTS från 1986 kommer i ett fint bruksskick med ca 8600 mil på mätaren. Totalt har bilen haft 6 ägare enligt Transportstyrelsen. 3.2-liters V8 på ca. 270hk/304nm kopplat till en 5-växlad manuell låda. 0-100 sprinten ska gå på ca. 6.4 sekunder och toppfarten uppges vara ca 260km/h. Bilen såldes ny i Italien vidare till Saudi där dess första ägare var Saudisk prins. Nuvarande ägare köpte bilen 2007 och har avnjutit den under 16 års tid. I skrivande stund har bilen rullat 85961 km.

  • Azzuro 505/C-blå matchad med Crema/Magnolia VM3997-inredning
  • Air condition
  • Fabrikssänkt chassi
  • Tillhörande Ferrari 328-specifika väskor

Exteriört upplevs bilen vara i ett bra bruksskick. Normalt åldersrelaterat slitage finns dokumenterat. Nuvarande ägare meddelar, bland annat, att det finns bubbla på huven pga. okunnigt försök att stänga denne. Små stenskott finns i fronten och på gallret samt lacksläpp och ytrost under motorhuven. Det har inte inkommit anmärkningar på krom, lister eller emblem. I fronten finns skrap och märken i lacken, tydligast i vänstra hörnet. Det finns även märken höger bak dokumenterat. Från midjan och nedtill har omlackering skett. Detta utfördes 2022 av Ferrarigodkänd lackverkstad. Bilens originalfälgar är i gott skick så när som på mindre märken och kommer med ca. 7mm mönsterdjup. Titta gärna igenom alla bilder för att skapa er en uppfattning om skicket.

Interiört ser bilen fin ut men det finns spår från bruk genom åren. Förarstolen har slitage i form av sprucken färg. Passagerarstolen ser ut att ha klarat sig bättre men även den ser torr ut i färgen. Dörrpanelerna har även dem spår av smuts och torr färg. Nuvarande ägare uppger att ratt och reglage är slitna med normalt slitage på ratten respektive ljusreglage som spruckit och limmats ihop. Funktionen är dock utan fel. Innertaket har visst slitage. Gummit är skadat på höger låsreglage. Varvräknaren fungerar sporadiskt och A/C:n läcker. Genomgående bra bruksskick och skulle kunna bli oerhört fin med en ordentligt rekond samt ny färg på t ex. stolarna.

Motor och växellåda beskrivs av nuvarande ägare fungera perfekt. Bromsar kommer utan anmärkningar. Under huven ser det snyggt och rent ut. Slangar med mera ser helt ut. Toppen har sedvanligt lacksläpp men inget som stör funktion. Bilen har gått på långresor genom Europa och fungerat fint. Undertill ser det snyggt ut sånär som på ytrost på utbytbara delar. Bilen besiktigades senast 11-10-2022.

Titta gärna igenom våra foton på fordonet för att bilda er en egen uppfattning om skicket. Har ni några frågor kring bilen och dess skick kan dessa ställas direkt i kommentarsfältet.

Bilen har rullat 85961 km och fick en stor genomgång senast 2022-05-25 av Erik Backström, Uppsala. Tidigare serviceprotokoll finns att tillgå samt annan dokumentation.

En klassisk användbar youngtimer från Ferrari i snygg färgkombination och bra bruksskick, och sist men inte minst, ett fantastiskt motorljud! Med enklare medel kan denna Ferrari bli en riktigt fin investering!

Exteriör (77 bilder)

Interiör (60 bilder)

Mekanik (26 bilder)

Dokumentation (17 bilder)