1970 Dodge Challenger

Sommar2012
Sollefteå

Ikonisk kultbil, Dodge Challenger från 1970 som importerats till Sverige 2014. Bilen kom original med 340cui men har nu en vassare 440 installerad. Bilen har enligt registret haft 3 brukare sedan importen. Enligt information renoverades denna Challenger för 10-15 år sedan i USA och skicket är idag ett bra bruksskick med gott helhetsintryck.

  1. Ikonisk kultbil, Dodge Challenger från 1970
  2. Importerad till Sverige 2014
  3. Preppad 440!

Utrustad med preppad 440 med vassare kam, nya kolvar, slipad vev med meda. Effekten är okänd men mer än tillräcklig. Detta är kopplad till en preppad 727 automatlåda som är byggd att tåla 600+hk.

Det generella skicket på karossen beskrivs som bra. Båda baksskärmar samt delar av golv har bytts ut och som tidigare nämnt är bilen renoverad för 10-15 år sedan. Lacken ger ett gott intryck, men det finns några stenskott på motorhuven, lättare skav runt scoop, dock inte speciellt synligt, märken vid dörrhandtag, lite skrap i hjulhus och sedvanligt stenskott framför bakskärmar. Trots dessa få anmärkningar ger bilen ett mycket gott helhetsintryck! Glasrutor i bra skick. Krom, lister och emblem i ett generellt bra skick och lättare åldersslitage. Fälgarna, Magnum 500, är i fint skick och med nya däck som monterades 2023.

Interiören är i ett bra skick för sin ålder. Stolar i gott skick med endast liten reva på passagerarsitsen. Instrumentpanelen har slitage, bland annat ytlig skada mot instrumentklustret och diverse släpp runt instrumenten. Innertaket är helt men hänger något på sina ställen. Ratt, knappar och reglage i bra skick. Lättare sedvanligt skav på insteg och dörrpaneler. All elektronik i kupén fungerar som den ska.

Motorns skick beskrivs som nybyggd. 440:in från 2023 har som tidigare nämnt fått vassare kammar, ny kolvar, slipad vev samt att det mesta internt är nytt. Växellåda är preppad för att klara mer effekt. Skivbromsar fram och trummor bak som renoverats för 6 år sedan. Givare till tempgivare fungerar ej.

Våren 2024 fick bilen ny olja och filter. Stor service skedde i samband med motorbytet 2023. Sista beesiktningen skedde 2018 och bilen är numera besiktningsbefriad.

Ikonisk kultbil från 70-talet som nu söker ny entusiastisk ägare!

Exteriör (77 bilder)

Interiör (45 bilder)

Mekanik (33 bilder)