2005 BMW 330Ci

Manges

Tyskimporterad BMW 330Ci med M-paket från 2005 med cirka 167980km på mätaren. Bilen importerades 2014 och har sedan dess haft fem ägare.

  1. Tyskimporterad BMW 330Ci
  2. Full M-paket både inne och ute.
  3. Endast 167.980km
  4. 5 svenska ägare varav 1 bilfirma

Mycket bra specifikation med M-paket ute och inne, Harman Kardon stereo med original sub. 6vxl manuell som kom med faceliften. Xenonljus, p-sensorer. Ny modellanpassad stereo med bluetooth osv. Original vindavvisare med tillhörande väska. Schmiedmann rostfritt sportavgassystem.

Uppdaterad stereo. Modellanpassad Dynavinenhet som fungerar mycket bra.

Fint skick enligt säljare, små lackförbättringar innanför dörrarna i framkant och små rostbubblor vid backluckans nyckelhål.

Säljaren har inte noterat några skador. Mindre lagningar/bättringar innanför dörrarna i framkant på båda sidor. Lacken ser bra ut. Stenskott och enstaka mindre dörruppslag och skavanker förekommer men få sett till ålder och mil. Bilen ger ett mycket bra intryck.

Mindre skrap förekommer på några av fälgarna, absolut inget i ögonfallande. Mindre slitage på ratt och reglage, men bra sett till ålder och mil. Samma med stolar och övrig inredning. Spår av användning, men i gott skick.

Fönsterhissarnas automatik fungerar inte alltid. Det går dock alltid att hissa upp och ned fönstren. Höger sidospegel är urkopplad (oklart varför), justeras enkelt genom att peta på glaset. Motorn går mycket bra. Går jämnt och fint. Nästan nya bakdäck, bra framdäck (6mm).

Senaste service 2023-07-21. Då byttes bromsbelägg runt om, bromsvätska, motorolja+ filter. Ac service. Serviceboken finns med flertalet stämplar (se bilder), men är inte heltäckande. Det finns även servicekvitton från tidigare ägare. Summerat god historik. Senaste besiktningen utfördes 2023-10-04. Det finns även ett antal protokoll bakåt i tiden.

En trevlig BMW cab där designen fortfarande står sig. 330Ci med full M-paket både exteriört och interiört. I originalskick med hög utrustningsnivå, vilket blir allt svårare att hitta! Passa på att njuta av ljudet från den raka sexan med hjälp av avgassystem från Schmiedmann medans sommaren fortfarande är här!

Exteriör (59 bilder)

Interiör (53 bilder)

Mekanik (14 bilder)

Dokumentation (28 bilder)