1947 Bentley Mark IV Sport Saloon

synkmaster
Eskilstuna

Svensksåld brittisk lyxkryssare från 40-talet, Bentley Mark IV Sport Saloon från 1947 i mycket gott skick. Denna klassiker från England har enligt dokumentation haft fyra ägare genom åren. Det finns kvitton samt gamla fotografier från helrenoveringen som utfördes på 70-talet. Efter renovering för snart 50 år sedan har bilen rullat knappa 20000km och är idag i ett, som tidigare nämnt, mycket gott skick.

  1. Svensksåld brittisk lyxkryssare från 40-talet, Bentley Mark IV Sport Saloon från 1947 i mycket gott skick
  2. Stor mängd historik tillbaka till tidigt 70-tal
  3. Renoverad på 70-talet

Utrustad med 4.3-liters rak sexa på ca. 130hk kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Det generella skicket på karossen beskrivs som mycket gott. Som tidigare nämnt helrenoverades bilen på 70-talet. Diverse bilder och kvitton från renovering medföljer självklart bilen. Karossen är fri från bucklor och rost. Lacken är i fint skick men ägaren informerar om att det finns ett lackmärke bak på ca. 5mm. Glasrutorna är i fint skick utan några skador. Krom, lister och lyktglas är i mycket fint skick. Fälgarna är i gott skick för sin ålder och nya däck monterades 2023. Mönsterdjup är 7mm runt om.

Interiören beskrivs vara i mycket bra skick. Sittytor är fria från slitage och skador. Dörrpaneler i fint skick, dock informerar ägaren om att det finns en liten skada i lacken på träpanelen fram på förrardören, ca 10-15mm samt under rutan vänster fram. Innertaket är i fint skick men tyg är lite fransigt fram vid takluckan. Ratt, knappar och reglage i normalt skick utan anmärkningar. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Motorn renoverades i samband med helrenoveringen på 70-talet. Idag beskrivs skicket vara bra och bilen har gått ca. 20000km sedan renoveringen. Växellåda och drivlina är i fint skick utan missljud. Bromsar är även dem i bra skick och renoverades självklart samtidigt som det övriga.

Olja och filter byttes 2022. Kvitton på diverse reparationer, service osv. finns ned till tidigt 70-tal. Ett antal besiktningsprotokoll medföljer bilen och det går att se diverse dokumentation i fotoalbumet. Bilen är besiktigad för all framtid.

Välskött och välbevarad svensksåld lyxkryssare för anglofilen som uppskattar 40-talets lyx!

Exteriör (76 bilder)

Interiör (54 bilder)

Mekanik (21 bilder)

Dokumentation (50 bilder)