1989 Honda Civic
Här har vi en svensksåld Honda Civic från 1989 med 219 605 km på mätaren. Bilen har haft fem ägare, men endast två verkliga brukare. Ursprungligen köptes den ny av en äldre dam på Förenade Bil i Malmö 1989 som en 50-årspresent till sig själv. Hon körde bilen fram till 2019, då hon vid 80 års ålder bestämde sig för att sluta köra. Därefter såldes bilen till två kompisar som turades om att äga den, men de använde den aldrig mer än att hålla den i toppskick, besiktiga den och till sist sälja den vidare till nuvarande ägare.
Bilen har genomgått flera uppgraderingar, inklusive ett motor- och växellådsbyte till en B16A1-motor som levererar 160 hk. Den 1,6-liters sugmotorn varvar imponerande 8500 rpm. Fronten och bakstötfångaren har bytts ut mot delar från en Civic EE9, den europeiska versionen av den legendariska EF9 som såldes i Japan. Fram är den utrustade med spindelleder från EE9, kompletterade med bromsok från en Prelude och 282 mm bromsskivor. Frambromsarna har nyligen renoverats, och både bromsbelägg och skivor är nya. Baktill har bilen fått trailingarmar med tillhörande skivbromsar, där skivorna och beläggen är i gott skick, och handbromsvajrarna är nya.
Bilen står på äkta SSR Type-X-fälgar i storleken 15x7 ET35, som tillverkades i Japan under tidigt 90-tal och är ikoniska för denna kaross. Dessa sällsynta fälgar har ett uppskattat värde på cirka 15 000 kr. För att förbättra köregenskaperna är bilen utrustad med BC Racing coilovers, justerbara camberarmar fram och bak, samt kränghämmarstag.
Invändigt finner man en Nardi Deep Corn-ratt och en äkta vinge från japanska Chargespeed. Dessutom är bilen utrustad med fabriksmonterade eluppvärmda säten och dimljus i bakstötfångaren.
Karossens skick är mycket bra, men inte helt perfekt. Bilen lackerades hos Kalmar Billackering i mars 2024, och dörrgångar samt motorrum har behållit sin originalfärg. Alla externa delar, inklusive framstötfångare, motorhuv, framlyktor, blinkers, positionsljus, frontläpp samt bakläpp, är OEM Honda. Karossen är fri från dörruppslag och repor, men det finns en viss vågighet snett upp till vänster om dörrhandtaget på förarsidans dörr. Detta är endast synligt i vissa ljus och vinklar.
Trösklar och bakskärmar har tidigare reparerats av den första ägaren. Hål för emblem fram och bak samt för torkarmotor/arm bak har täckts igen. Reparation av trösklar och bakskärmar utfördes 2019, och kvitto finns. Det finns ett litet hål, cirka 5x5 cm, bakom vänster innerskärm fram. I övrigt ska bilen vara fri från rost.
Lacken är mycket fin utan apelsinskal, rinningar eller "öar" från slipning. Bilen behandlades med tre lager Gtechniq EXO V4 keramisk lackskydd direkt efter hellackeringen i mars 2024. Allt glas är behandlat med Aquapel och är i mycket fint skick. Originalglas finns kvar, förutom vindrutan som är ny och blåtonad, tillverkad av Shatterprufe. Övrigt glas är av fabrikatet Asahi (AGC). Lyktglasen är mycket fina, men blinkers på förarsidan har två sprickor och är något "dimmiga". Blinkers och positionsljus är folierade orange, men är klara under folien. Det finns även märken från felaktig montering av däck, men fälgarna är raka och fina.
Däcken bak har rullat 3000km och däcken fram cirka 500km, Däcken är av märket Toyo R888R och är i mycket bra skick.
Interiören är överlag i bra skick. Förarstolens tyg är något skadat vid sidostödet, men det har ännu inte blivit något hål. Dörrsidan på passagerarsidan har bubblor i den övre gråa delen av vinylen. Stereon och högtalarna i dörrarna är utbytta och fungerar bra.
Motorn är utbytt till en B16A1 med 160 hk. Avgassystemet är bytt till ett Skunk2 MegaPower, och slutröret kommer från den japanska verkstaden Zerofighter i Osaka. Växellåda och drivlina är i mycket bra skick och fungerar utan anmärkning.
Originalt Honda oljefilter och motorolja byttes i mars 2024. Bromsskivor och klossar bak byttes vintern 2021, och bromsok, klossar samt skivor fram byttes i juli 2024. Det finns besiktningsprotokoll från början av 2000-talet, tillsammans med flera kvitton. Serviceboken är stämplad fram till 2006. Den senaste godkända besiktningen gjordes den 3 maj 2024, och bilen har aldrig blivit underkänd vid besiktning.
En väl omhändertagen och omsorgsfullt modifierad Honda Civic i exceptionellt fint skick. Bilen har genomgått en rad uppgraderingar som inte bara förbättrar prestandan, utan också ger den ett unikt och stilrent utseende. Bland dessa uppgraderingar hittar du högkvalitativa eftermarknadsdelar, inklusive sportavgassystem, förbättrade fjädringskomponenter och en uppgraderad motor som ger ökad kraft och respons. Exteriören pryds av eleganta fälgar och aerodynamiska detaljer som verkligen framhäver bilens karaktär. Denna Honda Civic är perfekt för den som söker en bil med både stil och substans, redo att imponera både på vägen och på bilträffar.