1972 Mercedes-Benz 350 SL

Nicko
Nacka kommun

Mercedes-Benz 350 SL

Importerad från Tyskland till Sverige 1983. Bilen har en körsträcka på endast 165 558 km och har haft 10 tidigare ägare, varav endast 4 har använt bilen aktivt. En fantastisk möjlighet för samlare och entusiaster av klassiska bilar!

Karossen är i fint skick, utan några allvarliga bucklor eller repor. Det finns en liten rostbubbla på bakluckan samt en liten bubbla på vänster framskärm, vilket framgår av bilderna. Det finns ytterst lite ytrost på lacken på den bakre innerkanten av hjulhuset och tre små stenskott på motorhuven, vilket är dokumenterat i bilderna. Lackbubblor finns både bak och fram, som syns på bilderna.

Bilens lack har uppdaterats på 80-talet med en elegant pärlemo vit färg. Glaset på bilen är i fint skick, och kromdetaljerna är i mycket bra skick. Nya fälgar och däck har rullat endast 300 km, vilket garanterar en god prestanda.

Interiören är också i bra skick, men mittkonsolen mellan sätena har några små sprickor. Dörrfacket på passagerarsidan är löst och behöver åtgärdas med skruv/montering, som visas på bilden. Innertaket är i bra skick, och fläkten fungerar med värme, men kyla är dåligt i fläkten.

Motorn och växellådan är i fint skick. Strålkastarna har uppdaterats med vita LED HID-Xenon, samt vita LED-parkeringsljus, vilket ger en modern och stilren look.

Service genomförd av Oldtimers Garage i Karlstad, våren 2024.

Service inkluderade byte av olja och filter.

Ett antal kvitton samt besiktningsprotokoll finns tillgängliga.

Godkänd utan anmärkning senast 2022 (besiktningsfri).

Nu har du chansen att äga en tidlös klassiker – en Mercedes-Benz 350 SL som kombinerar stil, prestanda och komfort på ett sätt som endast Mercedes kan. Denna vackra bil är i fint skick och har genomgått noggrant underhåll för att säkerställa att varje körupplevelse blir en njutning.

Exteriör (52 bilder)

Interiör (39 bilder)

Mekanik (29 bilder)

Dokumentation (4 bilder)