1969 1969 Cadillac Tarragona

Tarragona69
Ullånger 10 mil norr om sundsvall

Denna bil är tillverkad i endast tre exemplar av ett företag i Kalifornien, USA, och är det enda kvarvarande körbara exemplaret. Fullständig dokumentation från tillverkningen finns tillgänglig genom tidigare reportage, bland annat från dåtidens motortidning Colorod, där ett exemplar av tidningen medföljer bilen. Bilen har även figurerat i ett reportage i Power Magazine, utgåva 8 år 2020.

I början av 1970-talet byggdes bilen om till pickup av företaget Interscania i Venice, Kalifornien. Av dessa Cadillac Tarragonas från åren 1969–1970 tillverkades endast tre stycken, i ett samarbetsavtal med GM

division Cadillac Motors.

Bilen har uppmärksammats i motorpressen, bland annat i Colorod, Power Magazine och inom kort även i ett kommande reportage i Wheels Magazine. Detta är idag det enda rullande exemplaret. Ursprungligen var bilen lackerad i solid brun färg, men omlackerades till sin nuvarande blå flake för cirka 20 år sedan. Den är utrustad med 20-tums Coysfälgar. Motor och växellåda är original med en 472ci-motor och TH400-växellåda.

Utrustningen inkluderar elhissar, elektriskt justerbart säte, tiltbar ratt, servostyrning, Hi-Jackers bak, samt dragkrok. Motorn är utrustad med headers, smidda vevstakar, en något vassare kamaxel, och en Edelbrock-förgasare (dock ej bekräftat).

Karossens skick bedöms som mycket bra, utan bucklor eller allvarliga dörruppslag. En liten rostblåsa finns längst ner på vänster framskärm, bakom hjulet. Lacken, som är blå flake och blank, bedöms vara i bra skick trots att den är cirka 20 år gammal. Det finns dock en spricka i framkanten på takets vänstra sida samt en tidigare lagning som är synlig på båda sidorna, precis bakom dörrarna.

Framrutan har viss slitage, men är fri från stenskott eller liknande skador. Sidorutorna, som är gjorda av lexan, har några repor. Kromet är överlag i gott skick, men både fram- och bakre stötfångarna har små defekter. Emblem och lyktglas är i mycket bra skick. Fälgarna har mindre defekter på innerkanten vid ekrarnas infästning, men däcken är i bra skick.

Interiören är överlag i gott skick. Det finns ett litet hål på sätets högra sida och normalt slitage på instegslisterna. Instrumentbrädan har en spricka på överkanten, och askkoppen saknas. Innertaket är i mycket bra skick, och ratten visar endast minimalt slitage. Det är normalt slitage på knappar och reglage. Farthållare, AC och fläkten fungerar dock inte.

Motorn renoverades för cirka 10 år sedan och har gått omkring 15 000 km sedan dess. Automatlådan och drivlinan är i gott skick, likaså bromsarna, där inga delar har behövt bytas ut.

Den nuvarande ägaren har nyligen genomfört följande underhåll: olja och filter har bytts, nya tändkablar och tändstift har installerats, samt nya brytare och kondensator har monterats. Förgasaren har justerats för optimal prestanda. Bilen besiktigades senast den 12 maj 2017 och är därefter besiktningsbefriad.

Bilen ombyggdes till pickup i början av 1970-talet av företaget Interscania i Venice, Kalifornien. Av dessa Cadillac Tarragonas från 1969–1970 tillverkades endast tre exemplar under ett samarbetsavtal med Cadillac Motors, en division inom GM. Bilen har uppmärksammats i motorpressen, bland annat i tidningar som dåtidens Colorod och Power Magazine. Inom kort kommer även ett reportage att publiceras i Wheels Magazine.

Detta är det enda kvarvarande rullande exemplaret. Bilen var tidigare lackerad i en solid brun färg men lackerades om i sin nuvarande blå flake-lack för cirka 20 år sedan. Idag rullar den på 20-tums Coysfälgar. Motorn och växellådan är enligt originalspecifikationer: en 472 cubic inches-motor och en TH400-växellåda. Motorn renoverades för cirka 10 år sedan och sedan dess har bilen gått ungefär 15 000 km.

Exteriör (65 bilder)

Interiör (23 bilder)

Mekanik (16 bilder)

Dokumentation (5 bilder)