1979 Yamaha SR500
Bidders Highway har fått äran att hjälpa till med att avyttra av en större samling motorcyklar, crossar och mopeder då ägaren tyvärr inte längre har möjlighet att framföra dessa. Pga. ägarens tillstånd kan inga frågor ställas om objekten. Den information vi lyckats ordna fram är därför något mindre än på våra andra objekt. Objekten har ej startats upp av oss.
Objektet i denna auktion kan endast hämtas upp på bestämt datum, lördag 6/7 klockan 12.00. Vänligen ha förståelse för detta.
Svensksåld Yamaha SR500 som köptes av nuvarande ägare på Valhallavägen redan 1980. Nypris för motorcykeln var 11.000kr när det begav sig. Den första ägaren körde hojen knappt en säsong innan den såldes till nuvarande ägare. Motorcykeln har flyttats mellan make och maka och har därför 5 ägare i registret. Motorcykeln har brukats som en pendlarhoj genom åren av ägaren och har även gått långresor till bland annat Lofoten och tillbaka hem igen. Motorcykeln är i bra skick för sin ålder men behöver genomgång och service då den stått en längre tid.
Lacken är i bra skick med mindre bruksslitage och några små repor. Sadeln har några små märken i ytan. Kromdetaljer i fint skick med tanke på ålder och bruk. Lyktglas och blinkers i fint skick utan skador. Som tidigare nämnt har motorcykeln stått en period och behöver en genomgång innan uppstart.
Titta noggrant igenom alla foton för att bilda er en uppfattning om skicket. Frågor kan tyvärr inte ställas på objekten då ägaren inte har möjlighet att svara.
Svensksåld Yamaha SR500 som endast haft två brukare genom åren, varav nuvarande ägt motorcykeln sedan 1980. En sann pendlarhoj som brukats flitigt och nu söker ny ägare som önskar fortsätta njuta av den!