1982 Volkswagen Jetta
En mycket välskött och Svensksåld Volkswagen Jetta 1.6 med 218 000 km på mätaren, en bil som hållits i samma familjs ägo sedan den var ny. Den har alltid stått tryggt förvarad i varmgarage, vilket verkligen har bevarat både skick och värde. Med sin eleganta design och pålitliga tyska ingenjörskonst erbjuder denna Jetta en komfortabel och stabil körupplevelse, perfekt både för vardagskörning och längre resor. En fantastisk möjlighet för den som söker en klassisk bil med omsorgsfull historik och goda förutsättningar för många fler bekymmersfria mil.
- Extraljusgrill
- Bakspoiler
- Kamei luftkåpa på motorhuven
- Dragkrok
Karossen beskrivs som i utmärkt skick och helt rostfri enligt säljaren, utan allvarliga bucklor eller repor. Bilen är omlackerad under listerna och huven, medan resten av ytan har polerats. Det finns några små "pittings" samt en liten buckla i taket. Framrutan och gummilisten är nya, och övriga rutor är i fint skick. Krom, lister och lyktglas är i mycket bra skick. Däcken är i gott skick med cirka 5 mm mönsterdjup kvar.
Interiören är enligt säljaren i fint skick, allt är helt och rent, och innertaket är utan skador. Motorn är i mycket bra skick utan anmärkningar, och växellådan går tyst och smidigt. Två bussningar i växellänkaget rekommenderas dock att bytas, men växling fungerar utan problem. Bromsarna är i perfekt skick, rullar lätt utan anläggning, och de byttes för några tusen kilometer sedan.
Servad och välskött genom åren, men en pärm med historiken har tyvärr försvunnit i samband med dödsboet. Senast godkända besiktning utfördes 2023-10-17.
En otroligt välbevarad Volkswagen Jetta i originalskick! Denna bil är ett fantastiskt exempel på tidlös design och kvalitet, och har blivit väl omhändertagen genom åren. Karossen, lacken och interiören är i imponerande skick och ger ett unikt uttryck av retro-charm, som inte lämnar någon besviken. Det är ovanligt att hitta en Jetta i så här fin originalskick, där varje detalj är genomtänkt och bibehållen som om bilen var ny.
Ta en titt på bilderna för att verkligen uppskatta hur vacker och välbevarad denna bil är. Detta är en riktig pärla för samlare och bilentusiaster som uppskattar klassiska bilar i autentiskt skick!