1946 Volvo PV 60

Husavik
Nykvarns kommun

Basinformation och historia

Svensk motorhistoria, 1946-års Volvo PV 60. Såld ny i Umeå med totalt 4 ägare genom åren. Förra ägaren, 2001-2016 var Kurt Klarman, ansvarig för drivlinan i konstruktörsteamet för PV 60. Enligt historien slutade bilen fungera den 15 september 1973, samma dag som konung Gustaf VI Adolf avled på Helsingborg Lasarett. Under tiden 2016 till 2023 helrenoverades bilen av välrenomerade Bengt Augustsson på Master Garage i Eskilstuna. 50 år efter förre konungens bortgång är detta stycke motorhistoria återställt och åter på våra svenska vägar.

  1. 1946-års Volvo PV 60, såld ny i Umeå
  2. 4 ägare genom åren
  3. Totalrenoverad av Bengt Augustsson på Masters Garage

Utrustad med en 3.7-liters rak sexa på ca. 90hk kopplad till 3-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Som tidigare beskrivet är bilen helrenoverad mellan 2016-2023. Karossen är idag i mycket fint skick utan värre repor. Däremot informerar nuvarande ägare om att det finns en buckla stor som en femkrona på motorhuven. Det är möjligt att den går att buckla ut. Innan nylackering blev bilen nedslipad och plåtren. Originalrutorna på bilen återmonterades efter renovering och är i mycket gott skick. Bägge stötfångare samt navkapslarna är nykromade. Lister och emblem har putsats. Det finns viss patina på några mindre detaljer. Fälgarna är fria från skador och däcken monterade är nya. Ena navkapseln lossnade tyvärr påväg från rekond av bilen. En ny ersättningskapsel följer med bilen.

Interiören beskrivs vara i mycket gott skick. Ratten samt lister runt instrument har putsats upp och kommer med passande patina. Sittytor i mycket fint skick. Dörrsidor i gott skick med mindre fläckning, troligtvis från vatten vid regn, men bör gå att snyggas till något. Innertaket är nytt och i mycket fint skick. All elektronik i kupén fungerar som tänkt, men kilometer-mätaren har fastnat på 109992km.

Motor är genomgången och fungerar mycket bra. Drivlina och växellåda likaså, och självklart utan missljud. Bromsar är även dem nya och i mycket gott skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska. Senaste besiktning skedde 2023-05-06 och bilen är självklart besiktningsbefriad i all framtid.

Ett stycke svensk motorhistoria med känd ägarhistorik och kul kuriosa. Perfekt samlarexemplar för dig som uppskattar de fordon som hjälpt till att motorisera vårt avlånga land!

Exteriör (68 bilder)

Interiör (47 bilder)

Mekanik (20 bilder)

Dokumentation (4 bilder)