1956 Volvo PV 444

Rasken64
Mora

Svensksåld Volvo PV 444K från 1956 med få ägare inom samma familj. I juni 1956 köptes bilen av nuvarande ägares farbror som ägde denne fram till 70-talet. Bilen togs då över av kvarvarande stärbhus som bland annat nuvarande ägares farmor var en del av. Efter farmorn togs bilen över av en annan farbror, för att under 2017 till sist ärvas av nuvarande ägare. Med bilen följer bland annat takräcke, ny kylarslang, några extra generatorer, bromssköld, samt lite annat. Med bilen följer även ett antal originalhandlingar, flera besiktningsprotokollo samt egen dokumentation om tidigare ägare.

  1. Svensksåld Volvo PV 444K från 1956
  2. Känd historia inom samma familj
  3. Bra utgångsprojekt för en rullande renovering, eller avnjuta som den är

Utrustad med 1.4-liters rak fyra på ca. 50hk kopplad till 3-växlad manuell låda.

Säljaren informerar om att det generella skicket på karossen håller förvånansvärt bra standard. Enligt info genomfördes rostlagning och lackering på 80-talet. Ägaren informerar om att det finns en del småskavanker samt antydning till rostblåsor, bland annat på en tröskel samt på en av bakskärmarna. Karossen har klarat sig bra från bucklor och skador. Ägare informerar om att det troligtvis svetsats vid skärminfästningar bak samt att tanken verkar vara utbytt. Lacken ser fin ut för sin ålder och har klarat åren bra. Krom och lister i OK skick med tanke på att bilen nästan är 70 år gammal. Fälgarna har tidigare lackats i bilens färg men har sliten yta. Däcken har ca. 5-6mm mönsterdjup. Det medföljer fyra stycken vinterdäck med bra mönster, dock gamla.

Interiör i bra bruksskick för bilens ålder. Innertak bör bytas och ett nytt samt tyglister medföljer bilen. Även tyglister bör bytas ut. Originalklädsel på stolarna. Diverse åldersslitage finns i kupén. Originalratten har en torrspricka. Alla funktioner i kupén fungerar som tänkt.

Originalmotor som rycker något och har ojämn gång. Förgasaren byttes 2018 till en bättre begagnad. Den gamla förgasaren följer med bilen. Två generatorer av okänt skick medföljer. Drivlina och växellåda är utan missljud. Bromscylindrar bak byttes 2018. Bromssköld på vänstersida bör bytas för att kunna justera bromsen. Bromsarna är godkända hos besiktningen men tar lite gungigt, enligt ägaren. Mekaniskt fungerar allting.

Utöver ovan nämnda saker som utfördes 2018 byttes även gummifästen för motorn. olja i motor och bromsar samt en rundsmörjning. Sedan dess har bilen rullat knappa 500km. Sista besiktningen utfördes 2018.

Svensk motorhistoria som gått i arv i en familj. Kul bil med känd historia, en del gamla papper samt ett bra utgångsprojekt för den som bara vill åka eller småpilla lite medan man njuter av sin bil.

Exteriör (34 bilder)

Interiör (42 bilder)

Mekanik (16 bilder)

Dokumentation (10 bilder)

Övrigt (15 bilder)