1965 Volvo Amazon

Sally123
Gävle

Basinformation och historia

Svensksåld klassiker, 1965 års Volvo Amazon i bra bruksskick. Bilen har genom åren enligt ägare rullat ca. 143000km och haft 3 brukare. Det finns diverse historia på bilen, bland annat papper från första ägaren, fru Birgitta Stoltz i Motala och besiktningsprotokoll. Enligt info ska en tidigare ägare ha renoverat bilen med bland annat ny lack in och utvändigt. Denna Amazon söker nu efter ny entusiastisk ägare som kan fortsätta resan.

  1. Svensksåld klassiker, 1965 års Volvo Amazon i bra bruksskick
  2. Såld ny till fru Birgitta Stoltz i Motala den femte maj 1965
  3. Nylackerad av tidigare ägare

Utrustad med 1.8-liters B18A med ca. 75hk, kopplad till 4-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Det generella skicket på kaross beskrivs som mycket bra och utan någon rost. Som tidigare beskrivet har bilen lackats in- och utvändigt av tidigare ägare och är idag i fint skick. Det finns inga värre skador att anmärka på, däremot informerar säljaren om en repa som går framför förardörr samt lite på dörren. Glasrutor beskrivs vara i toppskick. Krom och lister är i gott skick med lättare åldersslitage, bland annat någon liten bula i vänstra lyktsargen. Säljaren informerar om att däcken monterade på originalfälgarna ser bra ut, men har troligen suttit några år. Lyktglas i gott skick utan typiska sprickor som brukar uppkomma med tiden.

Interiören är i ett gott skick och har klarat sig väl genom åren. Framstolar i hyfsat skick med en del slitage, bland annat färg som lossnat från skinnet på förarstolen. Dörrpaneler i bra skick för sin ålder, dock med lite slitage i baksätet. Innertaket i bra skick utan skador. Originalratt i gott skick och reglage och knappar ser bra ut för åldern. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Motor beskrivs vara i mycket gott skick. Lådan växlar fint utan några missljud eller anmärkningar. Bromsarna är nyrenoverade och vissa delar bytta och är i fint skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Bilen fick ny olja och filter i vinter och har inte gått så mycket sedan dess. Det medföljer en pärm med diverse tidigare besiktningsprotokoll och andra papper.

Svensk klassiker i fint bruksskick, redo att avnjutas!

Exteriör (27 bilder)

Interiör (44 bilder)

Mekanik (27 bilder)

Dokumentation (3 bilder)