1962 Volvo Amazon 1.8

RazRaz
Sigtuna

Original och orörd svensk klassiker. 1962-års Volvo Amazon med otroligt låga 4180km på mätaren! Mätarställning är spårbar via besiktningsprotokoll. Bilen har genom åren haft 6 brukare. Den första ägaren står noterad i original instruktionsbok. Bilen är i ett utmärkt fint skick för sin ålder och det enda ändrade är de tidskorrekta extraljusen i fronten.

  1. Original Volvo Amazon från 1962 med endast 4180km på mätaren!
  2. Mycket fint orört skick och ett perfekt samlarexemplar
  3. Endast 6 ägare sedan ny

Utrustad med B18A på ca. 68hk/130nm kopplad till fyrväxlad manuell låda.

Det generella skicket på karossen beskrivs som utmärkt, utan något värt att nämna. Lacken är fin med god lyster. Glasrutor och lyktglas utan någon anmärkning. Krom och lister likaså. Fälgarna är fria från skador och med mycket gott mönsterdjup. Extraljusen monterade i fronten fungerar ej.

Den röda interiören är i lika fint skick som utsidan. Stolar och sittplatser är fria från skador och slitage. Instrumentpanel är utan skador. Innertak i utmärkt skick. Knappar, ratt och reglage i fint skick. I botten av bagageutrymmet finns ytrost, då det ser ut att legat vatten i hörnet. Radion startar ej.

Motor beskrivs vara i utmärkt skick. Bromsar likaså och utan anmärkning på sista besiktningen som utfördes 2022. Ägaren informerar om att värmepaket har behov i packningsbyte, då det kan läcka glykol om värmen stängs av.

Ett orört exemplar i mycket fint skick för sin ålder, perfekt för samlar eller entusiasten som uppskattar orörda originalbilar!

Exteriör (51 bilder)

Interiör (54 bilder)

Mekanik (16 bilder)

Dokumentation (2 bilder)