1967 Volvo Amazon 123 GT

peder
Sundsvall

Volvo Amazon var en mellanstor bil tillverkad av den svenska biltillverkaren Volvo under åren 1956 till 1970. Amazon introducerades 1961 som en fyradörrars sedan och kom senare till av tvådörrars kupé och femdörrars stationsvagn. Det är värt att notera att Amazon var den första Volvo-modellen som exporterades i stor utsträckning och har därefter vunnit popularitet över hela världen.

Amazon hade en hållbar och pålitlig design med stark betoning på säkerhet, vilket var utmärkande för Volvos bilar på den tiden.

Amazon är känd för sin distinkta stil, som var före sin tid och visade upp Volvos engagemang för både praktisk och estetik. Den hade ett klassiskt och tidlöst utseende, med ett framträdande kromgaller, stora fönster för utmärkt sikt och en rymlig interiör för sin storlek. Amazonen fick också beröm för sin bekväma åktur, solida byggkvalitet och robusta teknik.

Detta svensksålda exemplar är en senare 123 GT modell som var en 2-dörrars sportigare variant av Amazonen med B18 motorn på 96hk och levererades på hösten 1967 till sin första brukare och andra ägaren tog över bilen 1977 och den har haft totalt 9 ägare under åren.

  • Magnesiumfälgar (originalfälgar medföljer)
  • Bruna vinylklädda stolar
  • B18 motor 96hk
  • Extraljus fram / bak
  • Jalusi på bakruta
  • GT-ratt
  • Varvräknare
  • Tygmattor

Exteriört: Bilen har en härlig patina med originallack förutom på framskärmarna som har bytts ut. Det finns en och annan buckla/repa på bilen och originallacken är matt. Säljaren hälsar att bilen är rostfri på karossen och lister, kromdetaljer och glasdelar är i bra skick likaså originalhjulen som har viss patina men är utan skador. Se gärna bilderna i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiört: Den riktigt snygga interiören är i ett bättre bruksskick med lite slitage på sätesdyna. Instrumentbrädan är i gott skick med en mindre spricka och den har nya superfina golvmattor. Den eftertraktade GT-ratten är i bra skick och den externa varvräknaren förhöjer den sportiga känslan. Se bilderna i albumet för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt: Bilen går fint i maskin och rent mekaniskt och elektriskt går som den ska. Den växlar mjukt mellan växlarna, motorn drar fint och det finns inga kända läckage under bilen. Motor och förgasare har nyligen genomgått en mindre renovering. Service har utförts av tidigare ägare och det finns inget tidigare serviceprotokoll förutom dekalerna som syns i albumet. Den senaste besiktningen var 2018 och är numera både skatte- samt besiktningsbefriad. Avlästa mätarställningen är 75589km men kan ej garanteras. Se bilderna i albumet för mer info och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Sammantaget anses Volvo Amazon 123 GT vara en av de mer eftertraktade Amazonerna, uppskattad av entusiaster för sin unika design, sportighet, tillförlitlighet och historiska betydelse som en viktig modell i Volvos bilhistoria.

Exteriör (66 bilder)

Interiör (58 bilder)

Mekanik (24 bilder)

Dokumentation (2 bilder)