1960 Volvo Amazon 121 1.6
Svensksåld klassiker, Volvo Amazon 121 1.6 från 1960. Bilen såldes ny till en ingenjör i Västervik och har genom åren samlat på sig 11 ägare. Hur många av dessa som är brukare kontra handlare går ej att utröna. Säljaren informerar om att mätarställning läser 62080km, men har stått stilla i 20 år. För en lite snyggare look har sänkfjädrar installerats. Bilen ger ett gott helhetsintryck och långa resor har inte bjudit på några problem.
- Svensksåld klassiker, Volvo Amazon 121 från 1960
- B16A utbytt mot B16B på 90-talet
- Bra helhetsintryck med diverse småbehov att ta hand om
Originalmotorn, en B16A på 60hk har på 90-talet bytts ut mot en B16B på ca. 78hk. B16B kommer med dubbla Zenith-förgasare kontra B16A med endast en singelförgasare. Växlingar sköter du själv via en manuell 4-växlad låda.
Det generella skicket på karossen beskrivs som bra med ett gott helhetsintryck. Beröm på utställningar har utdelats. Säljaren informerar om att stötdämparfästen bak är rostlagare och att skärmkanter bak troligen bytts ut någon gång. Framskärmar ser ut att vara original i plåt. I nederkant på dörrar finns det lite rost, samt något under bilen, dock inget allvarligt. På förarsidans bakdörr och bakre skärmkant syns lite dåliga lagningar. Helhetsintrycket på lacken är dock bra. För över 30 år sedan lackades bilen i originalfärg. Detta gjordes efter att rostlagning utförts. Tyvärr avled dåvarande ägare under tiden arbetet utförts och därför avslutades det något hastigt. Frontaruta har en del repor efter vindrutetorkare, och ser ut att vara originalrutan. Bakspeglarna är endast klämda i dörrarna. Kromet beskrivs som "inte perfekt" och reflexer bak saknas. Baby Moon-fälgarna har lite ytrost, men ser bra ut. Däckmönster är uppmätt till ca. 4mm.
Interiören beskrivs vara i bra skick, förutom baksäte och innertak. Baksätet är trasigt och fläckigt. På dörrsidorna fram finns lite mindre limrester och hål. Alla gummilister behöver bytas ut. Mindre sprickor finns på instrumentpanelen. Innertaket hänger och är fläckigt. Det medföljer ett bättre begagnat innertak, dock ej kontrollerat. Ratt, reglage och knappar beskrivs vara i OK skick. Ena halvljuset fungerar inte, och inte heller klockan. Värmeelement är frånkopplats och har ej kontrollerats. Tempmätaren lever sitt egna liv. En Volvo original-varvmätare har installerats.
Motors beskrivs av säljaren gå bra. Motorn fick nya kolvringar, lager med mera bytt 2002. Däremot, som på de flesta äldre bilar, bör den inte lämnas på tomgång för länge då ånglås kan skapas och bilen bli svårstartad. Den klassiska lösning är som alltid att vänta en stund och prova på nytt, och då startar den allt som oftast. Kopplingen tar något långt ner men om man pumpar så tar den bra. En luftning av systemet kan vara att föredra. Bromsarna fungerar.
Hösten 2023 byttes och olja och filter. Bilen drar ingen olja men när man kört bilen kommer det någon deciliter vatten ur skvallerröret på kylaren. Dock går den inte varm och bilen har aldrig kokat. Det finns diverse utdrag av ägarhistoriken från Riksarkivet. Även regplåtar med gamla registreringsnumret finns, dock nytillverkade. Det medföljer även en hel del verkstandshandböcker som skrivits ut på papper.
Perfekt Amazon för dig som vill kunna köra och njuta av bilen, men ha diverse småpill att hålla på med på veckodagarna.