1998 Volvo 945

unol
Vaxholm

Svensksåld familjebil som inköptes av nuvarande ägare för att skjutsa runt folk i. Bilen har rullat, för sin modell, relativt låga 456326km sedan ny! Genom tiderna har bilen haft 8 ägare och gått igenom diverse mindre lagningar och tillfixningar, bland annat nya sparklådor. Med bilen följer fyra stycken dubbade vinterhjul. Ägaren informerar om att tankmätaren ej går att lita på.

  1. Svensk arbetshäst med imponerande 456326km på mätaren
  2. Plats till familjen, bagaget och hunden!
  3. Perfekt bakhjulsdriven vinterpulka?

Utrustad med en outtröttlig B230FK på 2.3-liter, ca 135hk/230nm kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Säljaren informerar om att det finns ytrost på flera ställen samt att sparklådor bytts ut. På motorhuven samt på taket finns stenskott och längs sidorna finns bruksslitage. Rutorna är i bra skick med något stenskott på framrutan. Lister, lyktglas och emblem i bra skick. Fälgarna är i gott skick och däcken med bra mönsterdjup.

Interiören beskrivs vara i bra skick för sin ålder. Förarstolen har typiskt slitage från åren och milen som passerat. Övriga sittplatser i gott skick. Ratt, knappar och reglage med normalt åldersslitage. Stereo saknas. Innertak i bra skick. Alla funktioner i kupén fungerar som de ska.

Motor beskrivs gå bra. Växellåda, drivlina och bromsar i bra skick. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Bilen har servats i egen regi med olja. Serviceboken finns ej kvar och inga tidigare papper. Senaste besiktning utfördes 2021-02-22. Eftersom besikting utgått har bilen körförbud.

Svensk trogen arbetshäst med gott om plats för hela familjen, bagaget och hunden.

Exteriör (50 bilder)

Interiör (57 bilder)

Mekanik (9 bilder)

Övrigt (1 bilder)