1990 Volvo 245 GL

LeifJonsson
Lund

Svensksåld Volvo 245GL med imponerande 550.000km på mätaren och samma ägare idag som när den köptes ny, 1990! Bilen är välutrustad med bland annat nivåregulering på fjädringen samt A/C. Med tanke på miltalet är bilen i ett bra bruksskick och går enligt ägaren fint. Otroligt nog är det endast lite rost på karossen, vilket, med tanke på miltal styrker ägarens omhändertagande av bilen. Bilen har fullstämplad servicebok fram till 2015.

  1. Svensk klassiker, Volvo 245 GL med en ägare sedan 1990!
  2. Imponerande 550.000km och med förvånansvärt lite rost
  3. Fullstämplad servicebok fram till 2015

Utrustad med Volvos stryktåliga B230F på 115hk/185nm kopplad till 5-växlad manuell låda och bakhjulsdrift.

Välutrustad med bland annat nivåreglering på fjädringen bak samt A/C och stolsvärme. Det finns även dragkrok, lastgaller och en uppsättning eftermonterade dimljus mot höstens disiga väder.

Med tanke på miltalet så är bilen i ett bra bruksskick. Bilen är fri från värre bucklor, repor och dörruppslag. Det finns en mindre mängd rost, bland annat lite rost på insidan av bakre hjulhus på bägge sidor samt lite rost längst ned på vänster bakdörr. Lacken är hel men börjar mattas av. Bakskärmen på vänster sida har lackerats om nedanför listen. Arbetet utfördes av Volvo-verkstad och ser mycket bra ut. Glasrutor är utan anmärkning. Fälgarna är fria från skador och en uppsättning nya sommardäck är monterade. Däcken har endast gått ett fåtal mil sommaren 2023. Vinterdäck ingår också.

Interiören beskrivs vara i ett gott skick. Stolar och baksäte har klarat sig mycket väl och är fräscha för sin ålder. Dörrsidor likaså. Det finns mindre bruksslitage här och där, vilket är att vänta, men ingenting iögonfallande illa. Yttertemperaturmätaren fungerar ej. Knappar, ratt och reglage i bra bruksskick. Innertaket är fint. Utöver yttertempmätaren fungerar stereo, A/C och andra funktioner som tänkt.

Motorn beskrivs av ägaren gå mycket bra. Det är ett par hundra mil sedan trippmätaren slutade fungera och den har således rullat ca. 550.000km. Växellåda och drivlina beskrivs vara i gott skick, men ägaren upplever att växelspaken är något "mjuk", men växlar fint. Mekaniskt fungerar allting som det ska.

Titta gärna igenom bilderna på bilen för att skapa er en uppfattning om skicket. Frågar kan ställas direkt i frågefältet och besvaras av ägaren själv.

Bilen har totalt 19 servicestämplar i boken och sträcker från när den var ny fram till 2015-10-05 då Bilia i Lund servade bilen. Senaste besiktning utfördes i oktober 2022. Med bilen följer två extra framsäten samt två kartonger med reservdelar.

Svensk klassiker som endast haft en ägare sedan den var ny! Bilen är i ett fint bruksskick och har tagits väl hand om under de åren bilen rullat imponerande 550.000km. Ägaren är gammal Volvo-entusiast som har kört Volvo PV och aldrig ägt något annat än Volvo-bilar. Ett kul exemplar med lång historia.

Exteriör (47 bilder)

Interiör (36 bilder)

Mekanik (22 bilder)

Övrigt (5 bilder)