2006 Volkswagen Golf R32

Johan1980
Borås
Basinformation & Bakgrund

VW Golf, en av världens mest tillverkade bilmodeller som sålts i otroligt många olika versioner och motoralternativ och utan tvekan en av de största ikonerna i bilvärlden. Det här exemplaret är en generation 5 med den erkända 3.2L VR6 motorn, 4-Motion fyrhjulsdrift och blixtsnabba DSG dubbelkopplingslådan. Oerhört mycket prestanda i ett väldigt praktiskt skal. Ett svensksålt exemplar med få ägare, låga mil, mycket utrustning och i mycket fint skick.

Exteriör: Säljaren hälsar att bilen är i ett mycket välvårdat skick med ytterst lite slitage och anmärkningar. Det finns inga skador eller rost på kaross och originalfälgarna är likaså de i så nära nyskick man kan komma utan anmärkningar med fina däck med mycket mönster och det finns inga anmärkningar på glas, lister eller emblem. Utöver ett par mindre märken efter normal användning så presenterar den sig otroligt väl. Till säljarens vetskap finns inga noterade omlackeringar eller tidigare skador. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Interiör. En mycket fin interiör i svart helläder utan skador eller större slitage. Det sitter ett eftermarknads mediasystem monterat och original medföljer. Det finns inga anmärkningar annars invändigt och all utrustning fungerar som om den lämnade fabriken. För mer info om exakt skick se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

Mekaniskt. Motor och drivlina är i samma fina skick som resterande utan anmärkningar och bilen fungerar mycket bra mekaniskt. Dokumenterad historik och original servicebok. Den senaste besiktningen var november 2022 utan anmärkningar. Det finns inga anmärkningar på belysning och inga läckage noterade. För mer info om exakt skick, se våra detaljerade bilder i albumet och ställ gärna frågor i kommentarsfältet!

En framtida klassiker med ovanligt fin historik och i mycket fint skick. Marknaden på dessa modeller har varit stabil på senare tid och nu visar en tendens till att börja öka på de fina exemplar som finns kvar på marknaden. Att hitta ett liknande objekt i samma skick är svårt och denna charmiga och välljudande bil är redo för en lång sommar med många härliga mil!

Exteriör (68 bilder)

Interiör (61 bilder)

Mekanik (10 bilder)

Dokumentation (8 bilder)