1984 Volkswagen Golf GTI Special
- Svensksåld 1984 Volkswagen Golf GTI Special
- Samma ägare i 23 år
- 1.8-liter, 112hk/150nm med 5-växlad låda på 990kg
- Varvräknare
- Större frontspoiler
- Sportstolar med unikt tyg
- Krängningshämmare både fram och bak
- AM/FM-stereo med kassettspelare
Interiören i bilen är i ett förhållandevis gott skick. Sportstolarna kommer med mindre slitage. Förarstolen har skador i tyget på sidostöden men passagerarstolen ser fin ut. Baksäte likaså. Dörrsidorna är i ett fint skick. Instrumentpanel och reglage har även den klarat sig väl, speciellt då de på bilar som parkerats stor del av livet utomhus brukar vara sprucken instrumentpanel.
Motor och växellåda fungerar som tänkt, dock kärvar kopplingsvajern enligt nuvarande ägare. Det kan räcka med smörjning för att det ska släppa. Med sina 2000 mil på 23 år har bilen alltid använts och inte stått stilla någon längre tid. Den har även servats regelbundet.
Titta gärna igenom våra foton på bilen för att bilda er en uppfattning om skicket.