1971 Volkswagen 1302 S
Svensksåld Volkswagen 1302 S från 1971 i fint skick. Bilen har genomgått en helrenovering åren 2020-2022 och är idag i ett fint skick, redo att åter avnjutas på våra vägar. Bilen har enligt mätaren rullat 23560km men det är oklart hur många varv den rullat och kan därför ej garanteras. Enligt registret har fordonet haft 16 ägare, men hur många av dessa som är faktiska brukare av bilen går ej att utröna. Till bilen följes original instruktionsbok och takräcke.
- Svensksåld Volskwagen 1302 S från 1971
- Helrenoverad åren 2020-2022
- Fin klassiker redo att njutas av!
Det generella skicket på karossen beskrivs av dess ägare som mycket bra. Det finns inga bucklor, värre repor eller dörruppslag. Ägaren berättar att följande utförts vid renoveringen: Bilen är nylackerad i original kulör. Gällande chassi är det helt genomgånget och rostlagats med bland annat utbytesdelar. Samtliga skärmar invändigt blästrade, grundlackade samt rostskyddsbehandlade. Nya gummilister, fram och bakhuv, bakljus, blinkers, nummerskylt, stötfångare med mera. Nya kederlister till skärmar. Nya gummilister och kromlister till bakre sidorutor, bakruta samt vindruta fram. Ny vindruta fram. Nya gummiklädda trösklar monterade, nya strålkastarinsatser, Nya styrspindlar på bägge sidor. Nya stötfångare fram o bak. Nya reglage-wires till värme. Nya varmluftslangar. Ny styrstångsknutaxel med damasker bytta. Fälgarna är fria från skador och däcken med ca. 6mm mönsterdjup kvar.
Interiören har klätts om med nytt material på sätena. Nytt innertak monterat. Ny klädsel på sidorna bak och dörrsidor. Dörrar har rostskyddsbehandlats invändigt. Instrumentpanelen har en liten spricka i sig. Ratt, knappar och reglage är fina utan märkbar förslitning. All elektronik i bilen fungerar som det ska.
Motor har plockats ned och gåtts igenom och fått stor mängd nya delar. Ägaren berättar: Totalt demonterad och rengjord i oljekanaler och reduceringsventiler. Vevaxel och kamaxel i mycket bra skick. Nya ram-, vev- och kamaxellager monterade. Cylinderslitage uppmätt till 0,25mm, max förslitningsgräns 0,8 mm. I bra skick. Nya kolvringar har monterats. Cylinder och cylinderhuvud inslipade. Ventilsäten frästa och ventiler maskinslipade och pasta inslipade. Ventilstyrningar är i bra skick. Ny smörjoljepump monterad samt nya packboxar på vevaxel. Även nya ventilkåpor på bägge sidor. Samtliga packningar, tätningar och o-ringar bytta. Ny oljesil i tråget. Ny kondensator, brytarspetsar, rotor, fördelarlock, tändspole, tändstift samt tändkablar. Även ny startmotor. Rengjord och kontrollerad generator. Nytt urtrampningslager och nytt lager i svänghjulet. Lamell och tryckplatta i bra skick, därför ej bytt. Förgasare isärtagen, rengjord och kontrollerad. Nya värmeslangar monterade samt två stycken nya motorfästen och ett nytt fäste för växellåda fram. Växellåda har fått oljebyte, drivknutar rengjorda och insmorda med nytt fett. Gällande bromsarna är bromsok fram nya och klossar samt nya bromsslangar monterade. Bak är det nya bromsbackar, nya bromscylindrar, nya axeltätningar samt nya bromsslangar bytta. Ny huvudbromscylinder monterad. Nytt bromsrör längsgående till bakbroms.
Titta gärna igenom alla bilder på fordonet för att bilda er en uppfattning om skicket. Frågor kan ställas i frågefältet och besvaras av ägaren själv.
Under renoveringen servades allting och bilen är idag redo att fortsätta avnjutas i dess fina skick! Senaste besiktning skedde 2021-03-19.
Svensksåld klassisk Bubbla som helrenoverats under två års tid!