1996 SAAB 9000

EMPE
Höganäs kommun

Nu har du chansen att förvärva en välvårdad och svensksåld SAAB 9000 CD från 1996. Med sin 2.0 Turbo och manuella växellåda, erbjuder denna bil både körglädje och komfort. Bilen har rullat endast 185 000 km och har haft två tidigare ägare, vilket gör den till ett fint exemplar av en sann klassiker.

Karossen är i mycket gott och välskött skick, med endast en mindre inbuktning på höger bak (se bild). Dörrarna har omlackerats av en tidigare ägare. Det finns ett litet rosthål på höger framskärm och begynnande ytrost på undersidan av förardörren. Lacken är i övrigt i utmärkt skick. Glasrutor runtom är i fint skick, inga skador finns på fälgarna, och däcken är i mycket bra skick. Interiören är välvårdad och fri från skador, och innertaket är i fint skick. AC är bortkopplad, men kompressorn medföljer. Motor, växellåda och drivlina är i mycket bra skick och fungerar utan anmärkning. Bromsarna fungerar effektivt och utan några tecken på slitage.

Servicehistorik och dokumentation

Bilen har komplett servicebok och kvitton. Den har nyligen fått service med byte av olja och filter.

Senaste besiktning

Bilen besiktigades senast den 25 juni 2024 och godkändes utan anmärkningar.

Nya delar

En ny bensinpump har installerats samt en ny ABS-sensor för höger bakhjul.

Denna Saab 9000 är en fantastisk bil som är i mycket bra skick. Med några enkla medel kan den lätt förvandlas till en kanonbil. Karossen är välbevarad, och lacken glittrar i solen. Interiören är rymlig och bekväm, perfekt för både vardag och långfärder.

Bilen har en kraftfull motor som erbjuder en smidig körupplevelse. Den är även utrustad med många bekvämligheter som gör varje resa till en njutning. För den som uppskattar kvalitetsdesign och högsta standard är denna Saab 9000 ett utmärkt val.

Med sin tidlösa stil och pålitlighet kommer denna bil att bli en älskad följeslagare. Ta chansen att äga en klassiker som har potential att bli en riktig pärla!

Exteriör (73 bilder)

Interiör (51 bilder)

Mekanik (18 bilder)

Dokumentation (2 bilder)