1984 Saab 900 GL
Saabmicke
Höör
Svensksåld SAAB 900 GL i eftertraktad 3-dörrars kombicoupé-kaross. Endast 6 tidigare ägare och 82405km på mätaren. Miltalet kan garanteras och bilen är så gott som i ett originalskick.
- 3-dörrars SAAB 900 GL från 1984
- Endast 6 tidigare ägare
- Knappa 82400km på mätaren
Utrustad med en 2-liters förgasarfyra på ca. 100hk/160nm kopplad till 4-växlad manuell låda. Alldeles lagom med hästkrafter för en fantastisk tur på småvägar. Bilen är spartansk i sin utrustning och saknar både centrallås och servostyrning.
Bilen kommer i ett gott skick med låga miltal och onödiga renoveringar har undvikits för att bilen ska behålla sitt originalskick. De renoveringar som utförts på kaross är bland annat att högerdörr är utbytt och lackerad. En bättre begagnad rostfri dörr användes. Höger framskärm är bytt mot en fabriksny från SAAB-klubben som lackerats upp och monterats. Ytrost längst ner på förrardörren har skrapats bort och ny lack har kommit på plats. En mindre skada på motorhuven har även tagits om hand om. Bilen är idag rostfri och lacken beskrivs som fin med enstaka mindre repor. Renoveringarna utfördes under 2023. Glasdelar är i gott skick. Krom beskrivs som något missfärgade runt fram- och bakruta. Nya emblem är monterade på motorhuv och baklucka.
Interiört är bilen i ett mycket gott skick! Stolstyg och dörrsidor är i ett välbehållet skick och har klarat sig väl från normalt slitage som uppkommer vid t ex. in- och urstigningar. Mindre märken finns dock i botten av bägge dörrsidor. Nytt innertak är monterad av R&C Sufletter i Hästveda. En mindre skada på förarstolen har blivit reparerad av ColorGlo i Höör.
Mekaniskt beskrivs bilen vara i nyskick! Motor och växellåda går fint utan missljud eller läckage. Bromsar likaså. Bilens originalfälgar är i gott skick. Det är plåtfälgar på 5.5 tum med kapslar monterade. Fälg och kapsel var endast tillgängliga under åren 82 till 84 på SAAB 99 samt 900. Mönsterdjup är uppmätt till ca. 9mm.
Senaste service utfördes november 2023. Senaste besiktning skedde 2023-11-24. Tidigare ägarhistorik finns.
En fin SAAB 900 i mycket gott skick. Få finns idag kvar med så lågt miltal.